Počet nově vzniklých investičních fondů se už pár let nemění. „Každý rok je to zhruba 40–50,“ říká Pavel Doležal, odborník na fondy kvalifikovaných investorů, a dodává: „Firmu Avant investiční společnost jsem sice prodal, ale pořád jsem zůstal jako předseda dozorčí rady. Radím klientům, protože mě ta oblast strašně bavila. Pokud chcete investovat, pozor na vstupní částku. Neklesne pod jeden milion korun.”
V České republice je aktivních 350 investičních fondů kvalifikovaných investorů. Pavel Doležal jich za svůj život založil přes 160. „Je třeba ale říct, že některé jsme založili a některé zrušili,“ vysvětluje Doležal.
První zkušenost se založením investičního fondu bývá bolestivá a složitá. „Je to z principu složitý proces, jde o regulovanou finanční instituci a potřebujete splnit podmínky, aby byl fond zapsaný do seznamu České národní banky,“ vzpomíná Doležal na své začátky.
Motivace do zakládání fondů je mnohem menší než v minulosti
Fundraising se výrazně propadl, a to až o celé dvě třetiny. „Aktuální situace je pořád stejná. Hlavním důvodem, proč fundraising do fondů s výnosem okolo 7–8 % moc nejde, je vysoká úroková sazba České národní banky,“ komentuje situaci Doležal.
Podle Doležala můžeme v lednu a únoru očekávat snížení úrokových sazeb. „Centrální banka už bude vědět, jak dopadl lednový cenový šok – klasické lednové zvyšování. Neočekávám ale, že to bude na úrovni jednoho procenta.“
Základem fondů kvalifikovaných investorů jsou i nemovitostní fondy. „Mají dost široké portfolio. Nejde jenom o byty, které už stojí nebo jsou pronajaté. Jsou to třeba i byty, které se staví,“ vysvětluje Doležal.
Nemovitostní fondy si vedou skvěle
„Zároveň velkou skupinu nemovitostních fondů tvoří fondy na logistiku, komerční nemovitosti, retailové parky a maloobchod. Jejich škála je natolik široká, že si můžete vybrat i různé segmenty nemovitostí. A každý z nich se vyvíjí jinak,“ dodává Doležal.
Pokud zvažujete investici do nemovitostního fondu, je dobré kombinovat různé druhy nemovitostí. „V případě bytů dochází k poklesu nebo stagnaci,“ komentuje Doležal s tím, že ziskovost je mnohem menší než ta, na kterou jsme byli zvyklí v letech 2020–2021.
Výnosy se v současné době pohybují okolo 7–8 %. „Garance je pouze do výše fondového kapitálu zakladatele. Aby reagovali zakladatelé a my jako investoři na zvýšení úrokových sazeb, došlo i ke zvýšení výnosu v rámci redistribuce třeba o 1–1,5 %. Výnos, který byl předtím 7 %, se zvýšil na 8 %,“ doplňuje Doležal.
Investiční fondy vyžadují volné finance
Vznikající fondy se soustředí na stále širší typy aktiv. „Máme fondy na nemovitosti, těch je nejvíce. Také existují fondy třeba s obrazy. Dokonce jsem viděl pokus se zaměřením na kryptoměny. Tam se to ještě moc nepovedlo,“ vyjmenovává Doležal s tím, že jejich počet bude mírně růst a vyšplhá se asi na 1000 fondů.
Pokud máte volný milion korun, můžete investovat do fondu. „Vždycky je potřeba odlišovat mezi dvěma druhy investorů do fondu kvalifikovaných investorů – říkáme jim zakladatelé a externí investoři. Ten rozdíl je prostý. Jednoduché je to v tom, že zakladatelé jsou často lidé, kteří mají relativně vysoký majetek v desítkách nebo stovkách milionů korun. Mají různé projekty nemovitostního charakteru a zakládají fondy proto, aby mohli svůj byznys rozvinout,“ říká Doležal s tím, že zakladatelé chtějí stavět i více domů a rozvíjet firmy.
Už to nejsou klubovky
Zakladatelé jsou hlavní klienti investičních fondů. Jejich pozice je velice důležitá. „Podílejí se na investiční strategii a správě fondu v režimu tzv. investičního záměru, investiční iniciativy,“ doplňuje Doležal.
Druhá skupina je čím dál tím důležitější. „90 % dnešních fondů kvalifikovaných investorů vznikají jako otevřené struktury pro externí investory. Už to nejsou klubovky, jako jsme byli v minulosti zvyklí. V současné době jsou to většinou otevřené struktury pro fundraising od drobnějších kvalifikovaných investorů. Pořád tam je limit jeden milion korun, což znamená, že investor musí vložit tuto částku. Může se to zdát jako velká suma. Samozřejmě se tím do jisté míry vymezuje segment lidí, kteří mohou do fondu investovat,“ charakterizuje druhou kategorii Doležal.
Často zapadá důležitá informace. Jeden milion korun se nepočítá pouze na jeden fond. „Je to na správce fondu. V okamžiku, kdy má nějaká společnost třeba 20–30 otevřených fondů, tak investor si může milion korun rozložit například po sto tisících korun,“ říká Doležal s tím, že se tak diverzifikuje riziko.
Jistota zisku?
„Vytvořili jsme různé druhy investičních akcií. Tím jsme klientům dali nějakou jistotu,“ dodává Doležal. Pracují právě s modelem spojujícím těsněji zakladatele a externí kvalifikované investory. „V okamžiku, kdy jim fond vydělává více než standard, tak nad-výnos jde zakladateli. Ve chvílích, kdy se nedaří, platí zakladatel ze svých akcií externím investorům,“ uzavírá Doležal.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.