Slovo kratom se v minulých měsících objevovalo snad ve všech českých médiích. Varovali před ním politici, lékaři i policie. Co je to ale kratom?
Rozemleté listy exotické rostliny Mitragyna speciosa polapily mnoho uživatelů. Kratom se stal oblíbený především u dětí a mladistvých, jelikož je volně dostupný třeba v automatech, na internetu nebo ve specializovaných obchodech. Se zajímavým zjištěním přichází web The Conversation.
Podle informací od vrchního komisaře Milana Kocíka kratom vyvolává analgezii a mírnou euforii. Nese s sebou také riziko respirační deprese a negativní účinky na centrální nervový systém. V nízkých dávkách má kratom stimulační účinky, které jsou podobné efektu kokainu, pervitinu nebo jiným drogám.
Pětina středoškoláků v ČR zkusila kratom
Organizace Než zazvoní oslovila 3 481 respondentů (studentů) ze 48 středních škol. Podle průzkumu z roku 2022 vyzkoušelo kratom 19,9 % žáků. Pravidelně ho v té době užívalo 3,3 % studentů. Číslo uživatelů tak může být v dnešních dnech mnohem vyšší.
Kratom je zakázaný skoro všude
Mezi země, kde není prodej kratomu legální, se řadí třeba Austrálie, Barma, Malajsie, Turecko, Itálie, Polsko, Litva, Švýcarsko nebo Slovensko – zde zákaz začal platit 9. 12. 2021. Ve Spojených státech amerických je právní status kratomu poměrně komplikovaný. Některé státy v USA kratom zakazují. I tak zde ale už propadly užívání kratomu téměř 2 miliony uživatelů.
Kratom není v USA schválený jako léčivo na předpis ani volně prodejný lék. Navzdory rostlinnému původu nespadá ani do kategorie doplňků stravy, potravin nebo do potravinářských přísad podle definice FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, pozn. red.). V současné době je v USA kratom klasifikován jako „droga vzbuzující obavy“. V sedmi státech USA a některých okresech je prodej kratomu dokonce zakázán.
V roce 2023 však Sněmovna reprezentantů a Senát USA navrhly zákon, který má zabránit tomu, aby FDA reguloval kratom přísněji než doplněk stravy nebo potravinářskou přísadu. Tím by byl kratom nadále dostupný spotřebitelům.
Proč ho lidé stále užívají?
Podle webu The Conversation zastánci zeleného prášku tvrdí, že kratom přináší mnohé z účinků tradičních opioidů. Zmírňuje bolesti a lze ho potenciálně použít jako lék při závislost na jiných drogách.
Mnoho lidí ho užívá pro uvolňující účinky, zmírnění úzkosti a k lepšímu soustředění. Při bolesti tělo vypouští hormony – endorfiny. Ty stimulují opioidní receptory, aby mírně snížily přenos místních bolestivých pocitů do mozku.
Nepřestanete dýchat, nevýhod je ale celá řada
Klíčovou složkou kratomu je organická látka nazývaná mitragynin, která patří mezi indolové alkaloidy. Celková koncentrace alkaloidů v sušených listech kratomu se obvykle pohybuje v rozmezí od 0,5 do 1,5 %. Tato látka interaguje s opioidními receptory stejně jako morfin nebo fentanyl. Nicméně, na rozdíl od nich mitragynin nedoplňuje beta-arestin-2, což je faktor spojený s potlačením dýchání po užití. To znamená, že kratom může poskytnout úlevu od bolesti s menším rizikem zpomaleného nebo zastaveného dýchání ve srovnání s klasickými drogami.
Přehled literatury z roku 2024 dospěl k závěru, že neexistují žádné klinické studie hodnotící účinky kratomu na léčbu chronické bolesti. Kratom vás tak nevyléčí ani neuleví od bolestí. Naopak se u pravidelných uživatelů kratomu objevily po vysazení bolesti těla. Lepší je tak místo kratomu sáhnout po paracetamolu nebo ibalginu.
„Když chceš přestat brát tvrdé drogy, vezmi si kratom“
Někteří jedinci tvrdí, že kratom může fungovat jako přírodní forma zmáhání abstinenčních příznaků při léčbě závislosti na jiných opioidech.
Několik metodologicky slabých studií uvádí, že účastníci byli schopni omezit, nebo dokonce ukončit užívání tradičních opioidů a že kratom snižoval závažnost abstinenčních příznaků. Mezi ty patří průjem, rýma, třes, zrychlený srdeční tep a úzkost.
Zatím však neexistuje žádná klinická studie, která by kratom srovnávala s léky na léčbu abstinenčních příznaků. Pokud tedy pacienti mají přístup k tradiční terapii a lékům schváleným FDA, jsou tyto přípravky nejbezpečnější variantou.
Autor: Eva Kaisrová