Více než 50 let – měřeno kariérou ve filmovém průmyslu – uběhlo, než Robert Downey Jr. získal Oscara. I s ohledem na to, jak dlouho měl možnost přemýšlet, co řekne, stojí pak jeho proslov za pozornost. Zaměřili se na něj v článku na webu Inc.
„Chtěl bych poděkovat svému hroznému dětství a akademii, v tomto pořadí,“ začal hezky zostra Robert Downey Jr.
Jako syn už zesnulého režiséra Roberta Downeyho staršího debutoval v pěti letech v jednom z otcových filmů. V mládí byl populárním hercem, jeho kariéru však provázely i neúspěchy, především kvůli epizodám způsobeným závislostí na drogách a alkoholu.
K těm nejhorším patří Downeyho zatčení v roce 1996 za to, že se pod vlivem návykových látek zatoulal do sousedního domu a omdlel v ložnici jedenáctiletého dítěte. Čelil také obvinění z držení zbraně. Nakonec ho soudce odsoudil ke třem letům vězení za porušení podmínky v souvislosti s předchozími obviněními. (Odseděl si jeden rok.) „Je to, jako bych měl v ústech brokovnici,“ řekl Downey tehdy soudci, „mám prst na spoušti a kovová zbraň mi chutná.“
Drogy začal brát, když mu bylo osm let. Dostal je poprvé od vlastního otce. Problémy jej provázely bohužel i v dospívání. Vyrovnával se totiž s rozvodem rodičů, stěhoval se sem a tam po celé zemi, aby byl střídavě u jednoho z nich, a nakonec zanechal dokonce už i studia na střední škole.
Vzpomenout na nejtěžší chvíle
Je tak svým způsobem něco velmi poučného na tom, když můžete říct, že jste za tyto těžké zkušenosti vlastně vděční. Právě tento druh aktivní vděčnosti může být předpokladem skutečného úspěchu a štěstí, ať už je vaše profesní poslání jakékoli. A platí to zejména pro herce, protože k autentickému ztvárnění emocí na jevišti nebo na plátně je často potřeba, aby je člověk skutečně a důkladně prožíval i ve skutečnosti.
Také proto byl Downeyho projev tak dojemný. Vzpomenout na nejtěžší chvíle ve svém životě – na opravdu „hrozné“ zážitky, které byste nepřáli ani svému nejhoršímu nepříteli – může právě zakládat ten pravý důvod, proč za ně vyjádřit vděčnost.
Autor: Petr Pláteník