S Danielem Rajnochem, zakladatelem platformy InvestBay, jsme v rozhovoru probrali investice ze všech možných stran. Jak na ně nazírat jako na technologický problém, proč se vyplatí nakupovat nemovitosti v zahraničí, co je crowd-owning a jak to celé funguje?
Někomu by mohlo přijít, že už je nabídek k investování až moc. Jak se v tom má člověk vyznat? Do čeho bychom měli podle Daniela Rajnocha ideálně vložit své peníze, aby bylo riziko co nejnižší? „Z mého pohledu je nejlepší si udělat dobrou analýzu dané společnosti, vyptat si reference, zjistit, kdo za ní stojí, a velmi dobře se dívat na produkt, který nabízí. To je hrozně důležité.“
„My nabízíme klientům, ať mi klidně zavolají. Moje telefonní číslo je na webových stránkách,“ popisuje svůj proklientský přístup. „Snažíme se o osobní kontakt – komunikovat s klienty a investory. ‚Sáhnout si‘ na firmu je opravdu důležité, protože většina ‚scamů‘ je ze zahraničí. Často se tam nedá ani dovolat.“
Nemovitosti jsou jistota
Jednou z nejlepších investic zůstávají podle Rajnocha nemovitosti. I jim se na platformě InvestBay věnují. „Je to něco hmatatelného, fyzické aktivum,“ souhlasí Rajnoch. „Snažili jsme se právě tady to fyzické aktivum převést do trochu virtuálnějšího světa, tak abychom umožnili nákup části nemovitostí jednodušším způsobem.“
„A nedá se říct, že když dneska koupím nemovitost, tak za pět let tam budu schopný nakoupit za stejné peníze. Zdražují se nám mzdy i vstupy, už jenom z tohoto důvodu je málo pravděpodobné, že nemovitosti budou nějakým způsobem klesat,“ poukazuje na hlavní výhodu této investice Rajnoch.
Logistická centra a rekreace v hledáčku Čechů
Do jakých nemovitostí se vyplatí investovat právě teď? „Do logistických center,“ odpovídá Rajnoch. „Z logiky věci, e-shopy zkrátka potřebují rozvážet zboží. A pak jsou to také nemovitosti, ve kterých se mohou lidé ubytovat, nebo tam dokonce bydlet – ty rezidenční nebo rekreační.“
„Z více důvodů jsme rozhodli pro zahraniční rekreační nemovitosti,“ navazuje Rajnoch. „Je to věc diverzifikace portfolia našich klientů. Jsou tam ale i další důvody – mění se nám životní styl, máme delší víkendy, lidi se snaží více užívat si volný čas a právě sinajímat rezidenční nebo rekreační objekty.“
O jakých zahraničních investicích je konkrétně řeč? „Začali jsme se Španělskem, to je nejvíce populární destinace,“ odpovídá Rajnoch. „Máme tam ale i Chorvatsko, protože pro Čechy je to velmi atraktivní oblast. Objevují se i destinace nové, jako třeba Kapverdy.“
Virtuální spoluvlastnictví jako trend
Platforma InvestBay funguje na principu crowd-owningu. Tento pojem si určitě žádá trochu podrobnější objasnění. „Konkrétně na našich nemovitostech se podílí 120 investorů. A to jak na výnosech na dané nemovitosti, třeba z nájmu, tak na dlouhodobých trendech, tj. vzrůstu hodnoty nemovitosti po jejím prodeji,“ volí Rajnoch vysvětlení na příkladu fungování vlastní společnosti. Zároveň některé z nemovitostí mohou klienti platformy za zvýhodněných podmínek využívat, například k rekreaci.
Zní to trochu jako uspořádání společenství vlastníků jednotek, tzv. SVJ. Neřeší participanti crowd-owningu podobné nepříjemné komplikace? „Máme investiční prospekt, ve kterém specifikujeme, jakým způsobem budeme s nemovitostí nakládat,“ vyvrací pochybnosti Rajnoch. „V jednotlivých resortech najímáme profesionální operation firmu. Snažíme se vybírat resorty a firmy, které to spravují dlouhodobě a mají svoje renomé.“
„Máme samozřejmě zaveden také institut hlasování,“ navazuje Rajnoch, „ale ten přichází na řadu až v momentě, pokud bychom se potřebovali odklonit od podnikatelského záměru nebo prospektu. Musí opravdu přijít nějaká mimořádná situace, třeba horší poptávka na trhu nebo naopak dostaneme nečekanou super nabídku odprodeje.“
Blockchainová technologie v praxi
„Klient si u nás kupuje tokeny, které jsou spojené s právem k výnosu dané nemovitosti. Na naší platformě je hlasovací mechanismus,“ zasvěcuje nás do fungování celé věci Rajnoch. „Naštěstí lidé začínají být více edukovaní v tom, co vlastně blockchainová technologie nabízí. Že je tam transparentní zápis do blockchainu, který je nesmazatelný.“
Vítanou změnu přináší také celoevropská mikroregulace, která začne platit od června letošního roku. „Bude to vždy schvalovat Česká národní banka. A my jsme v tom takoví‚blockchain minimalisté‘. U nás se s ním člověk při transakcích ani nesetká, pokud nechce. Nemusíte si registrovat peněženku nebo si stahovat tokeny.“
Důkladně prověřené nákupy
Pojďme se bavit ale trochu konkrétněji. Když se přes platformu InvestBay koupí nemovitost třeba v Chorvatsku, kdo ji ve skutečnosti vlastní? „Napsána je v katastru nemovitostí na naši společnost. Nejde udělat, abychom tam uvedli 120 majitelů,“ odpovídá Rajnoch.
„Vnímáme samozřejmě rizika, která s tím mohou být spojená,“ přiznává upřímně Rajnoch. „Proto také máme v týmu Andrew Thompsona, který 27 let dělá nemovitosti a zvažuje každou nabídku, kterou listujeme na našich stránkách. Všemu tím pádem předchází důkladná právní a technická analýza objektu. Děláme vše pro to, abychom si vybrali tu nejlepší možnou nemovitost v dané lokalitě.“
Milion klientů a expanze do zahraničí
InvestBay je v podstatě fintechový startup, který peníze získává také od investorů. „Už nám poslali přes 20 milionů korun,“ vypočítává Rajnoch. „A právě zahajujeme další investiční kolo, které je ve výši zhruba 75 milionů. Oslovujeme i firmy a investory v zahraničí.“
„Všechny peníze investujeme do produktu. Náš plán je do tří let se dostat na break even pointu. Z pohledu třeba jenom rozdělení trhu bychom toho v České republice chtěli dosáhnou do konce tohoto roku, minimálně provozně,“ líčí Rajnoch krátkodobě plány, které s InvestBay mají.
„Rádi bychommělido pěti let přes milion klientů,“ poodhalil na závěr něco z ambicí Rajnoch. Toho jde samozřejmě dosáhnout jen na větším trhu, než je ten český. „Dělali jsme si průzkum v Anglii. Náš cíl je posunout se z České republiky dále. To se ale už bavíme o obratuv miliardách korun, případně euro…“
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.