Investown, česká platforma pro skupinové investování do nemovitostí, láme rekordy i přes neklid na finančních trzích. CEO společnosti Alan Pock v rozhovoru pro pořad eMoney odhaluje, jak se firmě podařilo přilákat více než 100 tisíc uživatelů a dosáhnout měsíčního meziročního nárůstu investic o 200 %.
V době, kdy tradiční investiční trhy procházejí turbulencemi, hledají investoři stabilnější alternativy. Jednou z nich může být kolektivní investování do nemovitostí, které nabízí například česká platforma Investown. ,,Zúročení u nás je uvěřitelné a hlavně stabilní. V těchto časech je to nejdůležitější,‘‚ říká Pock o výnosech, které Investown nabízí.
I navzdory prázdninám a propadu akciových trhů je o služby Investownu velký zájem. ,,Mysleli jsme, že bude okurková sezóna, ale za poslední měsíc jsme proinvestovali 360 milionů. Nárůst investic je tak oproti loňskému roku téměř 200%.’’
Propad na trhu způsobil strach
Tento nárůst lze přičíst několika faktorům. Jedním z nich je pokles na kryptoměnových trzích a nejistota na těch akciových. Investoři proto hledají stabilnější alternativy. Investown nabízí fixní úrok z investic do nemovitostních projektů, což je pro mnoho lidí atraktivní volba. ,,Lidé se bojí a přesouvají peníze jinam. U nás nemusí nic řešit,“ vysvětluje Pock.
Investown se snaží oslovit i drobné investory. ,,Můžete investovat třeba od 500 korun,“ doplňuje. Tento přístup umožňuje i lidem s menšími úsporami podílet se na výnosech z realitního trhu. ,,Od začátku jsme se snažili soustředit na dlouhodobé spoření, aby si lidé mohli odkládat peníze na důchod, protože důchody spíše nebudou.“
Žádný důchod nedostaneme, musíme šetřit jinak
Nedávno Investown překonal milník 100 tisíc uživatelů. Přesto Pock vidí velký prostor pro růst. ,,Když si spočítáte, kolik vám vydělají důchodová spoření, zjistíte, že to nebude hezký důchod. Pořád to bereme v kontextu, že si v Česku spoří asi 4 miliony lidí. A pak jsou tu další 4 miliony lidí, kteří si spoří špatně,“ vysvětluje.
Jaká strategie spoření je podle Pocka nejlepší? ,,Je to velmi individuální. Já osobně dávám 20 % do podílových fondů a akcií, 20 % na spořicí účet a zbytek do nemovitostí,“ svěřuje se Pock.
Nemovitosti peníze zhodnotí
Vlastní bydlení je v České republice stále méně dostupné. Češi tak chtějí vložit alespoň menší investice do nemovitostního trhu. Investown tak funguje na principu úvěrů do nemovitostních projektů, ne na přímém vlastnictví nemovitostí.
,,Hledáme projekty, developerské výstavby a nákupy, a skrz platformu si může investor půjčit na konkrétní projekt,‘‚ vysvětluje Pock s tím, že do dnešní doby proinvestovali asi tisíc projektů a 4,7 miliardy korun.
Tím se snižuje riziko pro investory, protože půjčky jsou zajištěny hodnotou nemovitosti. ,,Nikdy nepůjčujeme na 100 % hodnoty nemovitosti. Průměr je 67 %, maximálně 70 % hodnoty,‘‚ vysvětluje s tím, že na podobném principu fungují banky.
Jak se vyznat v investování? Podezřelý je i vysoký výnos
Na otázku, jak se má člověk orientovat v záplavě investičních platforem, Pock radí: ,,Když si vybírám platformu, tak se vždycky koukám na historii. Jak dlouho jsou na trhu, a zároveň se koukám i na to, kdo je majitelem platformy.“ Důležitá je podle něho také licence od České národní banky.
Fiala reaguje, otázka je, co se bude dít
Investown už se nepovažuje za startup, ale za etablovanou finančně-technologickou instituci. Přesto čelí výzvám, které jsou typické pro rychle rostoucí technologické firmy. Jednou z nich je otázka zaměstnaneckých akciových plánů (ESOP), které jsou v České republice nevýhodně zdaněné.
Kvůli tomuto zdanění opouštějí úspěšné startupy Česko. ,,Snažíme se komunikovat se státem a psali jsme i otevřený dopis panu Fialovi. Stát musí pochopit, že je také platforma. Doufám, že naše snahy a komunikace s nimi se pozitivně obrátí,‘‚ svěřuje své plány.
,,Na zaměstnaneckých akciích jsme rozdali už 42 milionů korun mezi náš tým, což není málo. Pokud zaměstnancům zůstane 50 % nebo 90 %, tak vidíme rozdíl,“ popisuje Pock problematiku ESOPů. To odrazuje investory, kteří mizí do zahraničí.
Expanze Investownu je jasná
Investown má také expanzivní plány. ,,Máme vytipované nějaké dva až tři státy v rámci EU, kde je o zhruba 200 milionů lidí více než tady. Potenciál Evropské unie je obrovský,“ říká Pock o plánech na přeshraniční růst.
Co se týče využití nových technologií, jako je umělá inteligence, Investown je opatrný. ,,Umělou inteligenci používáme na podpůrné technologie – pomáhá třeba při uživatelském supportu. Programátorům pomáhá při rychlejším programování. Nepoužíváme ji ale vysloveně na manipulaci s penězi,“ vysvětluje Pock.
Na závěr Pock nabízí radu začínajícím startupistům. ,,Silicon Valley, kde jsme párkrát byli, nás naučilo jiný přístup. V České republice se nejdříve programuje, vyvíjí a potom prodává. V San Franciscu se nejdříve prodává a potom vyvíjí.“ Podle něho je klíčové nejprve ověřit zájem o produkt, než se investuje do jeho vývoje.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.