Na rozdíl od programovacího jazyku ten lidský není zas až tak úplně přesný a doslovný. I proto mají digitální asistenti stále potíže porozumět všemu, co jejich uživatelé říkají.
Nejde jen o ledabylou výslovnost, ale často máme tendence se uchylovat k různým frázím nebo opisným vyjádřením, které, brány do slova, smysl občas úplně nedávají. A teď se v tom, babo, respektive digitální asistente, vyznej…
Jak informuje web TechXplore, i z toho důvodu zapojil Google do procesu „vzdělávání“ virtuálních pomocníků umělou inteligenci. Definitivním cílem je, abychom nemuseli každý příkaz zadávat konkrétně a přesně, ale aby si digitální asistent zvykl na způsob naší mluvy.
Google na to jde ovšem od lesa, zaměřil se totiž nejdřív na specifickou skupinu slov – vlastní jména. Vzhledem k tomu, že jich řadu obsahuje asistentem spravovaný seznam uživatelových kontaktů, není se čemu divit. Nejenže některá z vlastních jmen volající často vyslovuje, ale zároveň pojmenování osob v některých případech představují jak výslovnostní, tak „významový“ oříšek.
Už brzy budou moct uživatelé Google asistenta začít učit, jak se správně vyslovují některá jména z kontaktů, a jak je tímto způsobem i rozpoznávat. To vše bude probíhat bez toho, aniž by si digitální pomocník musel vaše promluvy nahrávat.
Na příště by Google asistent měl být schopný bez obtíží porozumět jménu, když jej požádáte o vytočení čísla příbuzného nebo některého ze známých. Odpadne tak úmorné opakování žádosti nebo upřesňování zadání.
Nový upgrade bude zatím k dispozici pouze v angličtině. Ale dá se předpokládat, že s očekávaným rozšiřováním nabídky národních jazyků se i tato nová, užitečná funkce stane standardní součástí fungování digitálních asistentů.
Autor: Petr Pláteník