O dvourychlostní ekonomice, tedy situaci, kdy se jedné části odvětví daří výrazně lépe než druhé, toho bylo řečeno už spoustu, zamýšlí se nad současnou situací světového hospodářství Anna Píchová, analytička z brokerské společnosti Cyrrus.
Není tomu tak dávno, co průmyslový sektor byl považován za nemocného muže a jeho vyhlídky nebyly moc optimistické. Rok se s rokem sešel a z nemocného muže je hlavní tahoun ekonomiky – a to nejen té české.
Zatímco velká část ekonomiky se kvůli aktuální situaci potýká z rozsáhlými uzávěrami a omezeními, sektor průmyslu je jako na koni. Jako první se zcela zotavil z následků pandemie a dohnal tak ztráty způsobené loňským rokem. Aktuálně se nachází vysoko v pásmu expanze (podle indexu nákupních manažerů v průmyslu) na úrovni 56,5 b. pro Česko a pro eurozónu dokonce na úrovni 62,4 b. Průmyslový sektor tak atakuje nejvyšší hodnoty za poslední dekádu.
Za takovýmto vývojem stojí zejména celosvětové zotavení průmyslu. A tahounem zůstává samozřejmě Čína, která se s následky pandemie dokázala poprat jako první. Nicméně zpracovatelský sektor neexpanduje jenom v Číně, ale také ve Spojených státech nebo všech zemích eurozóny (vyjma Řecka). Česká republika tak těží ze své pozice malé otevřené ekonomiky a průmyslového exportéra. Silné Německo a jeho napojení dále v dodavatelském řetězci pomáhá také českým firmám.
Zpracovatelský průmysl oporou růstu
Nicméně i samotný průmysl při této nebývalé expanzi naráží na úzká hrdla. Ta jsou aktuálně ještě zúžena restriktivními opatřeními a důsledky pandemie. Prodlevy v dodavatelském řetězci jsou na nejvyšších úrovních, zdržení vznikají v námořní přepravě nebo se průmysl musí potýkat s nedostatkem některých komponentů, jako jsou například polovodičové součástky nebo suroviny. Tyto nedostatky pak vedou ke zdražování vstupů. Ty jsou podle indexu MMF na nejvyšších úrovních za posledních pět let.
Zpracovatelský průmysl tak nejen pro českou ekonomiku představuje oporu ekonomického růstu a v současnosti jakýsi jasný bod ekonomiky. Celosvětová expanze v průmyslu pomáhá vykompenzovat útlum v ostatních odvětvích ekonomiky a zmírňuje negativní ekonomické dopady pandemie. Silný průmyslový sektor zároveň naznačuje, že ekonomický růst a obnova v letošním roce mohou být opravdu robustní – musí však být podpořeny otevřením i dalších segmentů hospodářství, aby ekonomika mohla jet na plné obrátky jako celek.
Autor: Tomáš Vrána