;

10 transakcí, které otřásly robotickým světem. V 1. čtvrtletí roku 2021

Články 20. 04. 2021

10 transakcí, které otřásly robotickým světem. V 1. čtvrtletí roku 2021

Máloco napoví o potenciálu průmyslového odvětví jako množství financí, které jsou investoři ochotní do něj vložit. A v robotice a automatizace se už točí pořádné peníze.

Jen za první kvartál tohoto roku prošlo transakcemi v tomto segmentu přes 367 miliard korun (17 miliard dolarů). Server Robotics 24/7 „vystopoval“ 10 těch nejlukrativnějších a seřadil je do žebříčku.

10. WeRide získalo investice přesahující 6 miliard korun (310 milionů dolarů) na výrobu autonomních vozidel

Čínská společnost začala svá robotaxi v provozu testovat už v roce 2019 a k dnešnímu dni se může vykázat 60 000 přepravenými zákazníky. WeRide vyvíjí také autonomní autobusy. Investici od společnosti Yuton Group chtějí využít „k posílení stability a bezpečnosti samořiditelných systémů, lepšímu zpřístupnění svých služeb s přihlédnutím k platným regulacím a představení více samořiditelných produktů na trhu“.

9. Výrobce čipů pro umělou inteligenci Horizon Robotics obdržel finanční injekci přes 8 miliard korun (400 milionů dolarů)

Další čínská firma, tentokrát zaměřující se na AI technologie, si pomohla ještě o něco více, a to díky investici od společnosti CATP, výrobce baterií do elektrických vozidel. Peníze půjdou do výzkumu, vývoje a komercionalizace procesorů pro autonomní řízení na levelu 4 a 5.

8. Berkshire Grey navýšili svou hodnotu o 9 miliard korun (413 milionů dolarů) vstupem do společnosti založené za účelem akvizice

Americká společnost se zaměřuje na software a hardware na bázi umělé inteligence využívaný k automatizaci ve skladech a plnicích centrech. Ve společném podniku s Revolution Acceleration Acquisition Corp. navýšili hodnotu firmy až na takřka 59 miliard korun (2,7 miliardy dolarů).

7. Plus získal více než 9 miliard korun (420 milionů dolarů) na výrobu autonomních náklaďáků

Kalifornská firma, známá dříve jako Plus.ai, se zaměřuje na komplexní vývoj a výrobu samořiditelných technologií pro kamionovou dopravu. Díky novým finančním partnerům FountainVest Partners a ClearVue obdržela významnou investiční injekci, kterou chce využít k další globální expanzi.

6. Momenta získala 11 miliard korun (500 milionů dolarů) díky růstovým investicím

Do čínské firmy se rozhodly vložit k zhodnocení své prostředky takové firmy jako SAIC Motor, Toyota, Daimler nebo Bosch. Její know-how tvoří tzv. setrvačníkový přístup operující s daty, algoritmy a automatizací při práci na „mozku“ řídícím autonomní vozidla levelu 4. Robotaxi Momenty zahájily loni fungování v pilotním režimu, s nasazením do standardního provozu v profitabilní míře se počítá v roce 2024.

5. Nuro získala 11 miliard korun (500 milionů dolarů) díky růstovým investicím

Na rozdíl od většiny konkurence se americká firma při vývoji autonomních vozidel zaměřuje výhradně na oblast přepravy zboží. Díky investicím řady společností, mezi kterými najdeme Chipotle nebo Wowen Capital, dceřinou firmu Toyoty, jistě posílí svou pozici při snaze rozšiřovat nabízené služby po celých USA. Jako první vůbec ve Spojených státech získala Nuro výjimku federálního ministerstva dopravy pro provoz na veřejných komunikacích. Její modely R2 tak nyní již brázdí silnice ve 3 státech – Kalifornii, Texasu a Arizoně.

4. VELO3D si pomohlo k 11 miliardám korun (500 milionům dolarů) vstupem do společnosti založené za účelem akvizice

Americká firma zaměřující se na design a 3D tisk z kovu nejenže spojila své síly se společností JAWS Spitfire Acquisition Corp., ale v druhé půlce tohoto roku plánuje vstup na newyorskou burzu.

3. Cruise si přijdou na více než 21 miliard korun (1 miliarda dolarů) v kapitálovém financování od Microsoftu a dalších

Sanfranciská společnost zároveň s kapitálovým zhodnocením získává možnost využívat cloudovou službu Azure Microsoftu i jejich vyspělé počítačové platformy ke komercionalizaci vyvíjených autonomních řídicích systémů.

2. Markforged, zaměřující se na 3D tisk, získá více než 45 miliard korun (2,1 miliardy dolarů) vstupem do společnosti založené za účelem akvizice

Ve svazku s „jednou“ z firem (ještě nejmenovanou) Kevina Hartze bude chtít posílit svou pozici společnost specializující se na tisk z materiálů kombinujících kov a uhlíková vlákna za využití platformy Digital Forge. Mezi zákazníky Markforged patří třeba NASA, Siemens nebo Toyota.

1. Teledyne si „pořídil“ firmu FLIR Systems za 173 miliard korun (8 miliard dolarů)

Teledyne Technologies Inc. vyrábí přístrojové vybavení, produkty a software pro digitální zobrazování, leteckou a vojenskou elektroniku a inženýrské systémy. Nákupem FLIRu získává know-how a zdroje specialisty na systémy termálního zobrazování ve vojenství i průmyslových aplikacích.

Autor: Petr Pláteník

Další články