;

V průběhu pandemie se zvýšil počet ransomware útoků ve výrobním sektoru na 608 %!

Zdroj: Pixabay
Články 26. 03. 2021

V průběhu pandemie se zvýšil počet ransomware útoků ve výrobním sektoru na 608 %!

Mezi všemi odvětvími mapovanými společností CrowdStrike patří výrobnímu průmyslu nelichotivé druhé místo, pokud jde o četnost útoků ze strany kyberzločinců.

Nejčastěji se hackeři zaměřují na vydírání – přímo ukradnou nebo zašifrují data nezbytná pro provoz závodu a pak požadují tučné výkupné. Jen za rok 2020 evidovala společnost věnující se kyberbezpečnosti na celém světě až 1 430 takovýchto incidentů.

Ještě než propukla nemoc covid-19, na začátku roku 2020, zažíval už výrobní sektor do té doby nebývalou aktivitu kyberzločinců. Opravdu prudký nárůst četnosti se dostavil ale až s počátkem pandemie. V druhém čtvrtletí pozorovali odborníci vzestup na 185 % oproti předchozímu kvartálu, ve 4. čtvrtletí už to dokonce činilo 608 % oproti stavu před vypuknutím nemoci.

Počet ransomware útoků zaměřujících se na krádež dat v roce 2020 podle jednotlivých průmyslových segmentů. Zdroj: CrowdStrike

Segmentem nejvíce ohroženým hackery byl v roce 2020 těžký průmysl a strojírenství s 229 útoky za využití ransomwaru, které vedly ke krádeži dat. Následoval právě již zmiňovaný výrobní sektor s 228 ataky, pak technologické obory (145), retail (142) a zdravotní péče (97).

Zdaleka nejčastěji jsou terčem zločinců firmy sídlící v Severní Americe, kde bylo registrováno celkem 947 incidentů. S výrazným odstupem se na druhém místě v této nelichotivé statistice umístila Evropa (342) a za ní Asie (67).

Počet ransomware útoků zaměřujících se na krádež dat v roce 2020 podle jednotlivých kontinentů. Zdroj: CrowdStrike

Další číslo, ze kterého rozhodně někteří provozovatelé výrobních závodů nemají radost, je 153 milionů korun (6,9 milionu dolarů). Tolik byly v roce 2019 přinuceny postižené firmy zaplatit vyděračům, aby se dostaly k cenným datům.

Investovat do zabezpeční se vyplácí

Specialisté CrowdStriku zaznamenali také výrazný posun ve strategii kyberzločinců. Od snahy znehodnocovat hardware virovou nákazou se přesunuli k šifrování citlivých souborů a vydírání, které nezřídka obsahuje hrozbu, že data prodají konkurenci.

Je zřejmé, že z krádeže dat se stala nejlukrativnější metoda užití ransomwaru pro útok na hospodářské subjekty. Paradoxně pandemie tento trend ještě akcelerovala. Potřeba lépe zajistit své informační sítě proti útokům zvenčí proto nabývá na stále větším významu.

Autor: Petr Pláteník

Další články