Že to americký technologický gigant myslí opravdu vážně, dokazuje částka, kterou se chystá do celého projektu investovat – cca 22 miliard korun (1 miliardu dolarů).
Již nyní bavorské hlavní město poskytuje zázemí pro fungování největšího technologického hubu, který Apple v Evropě provozuje. Uplatnění zde našlo podle informací uváděných na webu Robotics and Automation News na 1 500 specialistů ze 40 států světa, kteří zde vyvíjejí nové energeticky úsporné procesory nebo prostředky bezdrátového spojení.
„Nemůžu ani dostatečně vyjádřit své nadšení z toho, co všechno náš mnichovský odborný tým může do budoucna vyvinout – od prozkoumávání nových výzev 5G až po další generace technologií, které ještě více propojí, urychlí a nabijí energií náš svět,“ nechal se slyšet generální ředitel Applu Tim Cook.
Navíc si je Cook vědomý i výjimečnosti podmínek, které německé město technologickým firmám poskytuje, když prohlásil: „Mnichov je už po desetiletí pro Apple domovem a my jsme opravdu vděční tomuto městu i celému Německu, že je součástí naší úspěšné cesty.“
Vybudování evropského centra pro vývoj a výrobu čipů plynule navazuje na dřívější aktivity americké firmy na starém kontinentu. Už v roce 2015 Apple založil Bavorské designové centrum, zaměstnávající více než 350 pracovníků.
Hlavně šetrnější k přírodě
Původně se zde zaměřovali na problematiku úspory energie, některé ze zde vyvinutých postupů našly pak uplatnění při vývoji čipů šetrných k spotřebě energie. Najdete je například v iPhonech, iPadech či Apple Watch. V průběhu poslední dekády vylepšení, se kterými Apple přišel, vedla ke snížení spotřeby u čipů průměrně až o 70 %.
V novém zařízení budovaném v Mnichově se mimo jiné Apple zaměří na rozvoj své technologie cellular. Také zde vznikne největší evropské středisko pro výzkum a vývoj polovodičů a softwaru do mobilních bezdrátových technologií.
První pracovníci by se do nově postavené budovy měli začít stěhovat v druhé polovině roku 2022. Stejně jako v případě jiných provozů Applu bude i mnichovská filiálka spoléhat výhradně na energii z obnovitelných zdrojů.
Autor: Petr Pláteník