Projekt Neuralink doprovází velká očekávání, ale i nadále halí závoj tajemna. Stejně nonkomforní jako průběžně vypouštěné novinky je i způsob jejich prezentace.
S aktuálním pokrokem v projektu, který si klade za cíl přímé propojení mezi lidským mozek a technologickými nástroji, seznámil americký vizionář veřejnost prostřednictvím Clubhousu. Na nové sociální síti vypustil překvapivou zprávu, že „učí opice hrát videohry“.
Muskův tým nechal podle webu TechXplore do mozku zvířat voperovat bezdrátový čip. Díky němu dokážou ovládat Pong, prastarou 2D hru vycházející z principů stolního tenisu. „Do lebky opice jsme implantovali bezdrátový čip, i s malými drátky, mohla tak ovládat videohry jen svým mozkem. A vypadala naprosto spokojeně. Nepůsobila na nás jako nešťastná opice,“ popisuje první dojmy Musk.
Už v srpnu loňského roku Musk prezentoval video s prasetem jménem Gertrude, jehož mozková aktivita byla monitorována pomocí technologie Neuralinku. „Když někdo poškrabal prase na rypáku, tak my jsem naprosto přesně dokázali určit, kde se prasečího rypáku dotýkal,“ naznačuje Musk, jak to celé funguje.
Pokusy na lidech?
Experimenty na zvířatech často předcházejí zkouškám na lidských účastnících. Podle webu projektu Neuralink by s pomocí této technologie, pokud se osvědčí, bylo možné „léčit širokou paletu neurologických poruch, obnovovat senzorické a pohybové funkce, a dokonce i vylepšovat, jak interagujeme jeden s druhým, se světem a se sebou samotnými“.
Musk sám vidí potenciál čipu implantovaného do mozku např. v možnosti ukládat a přehrávat si vzpomínky a vykonávat další činnosti spouštěné pouhou myšlenkou. Podle vizionářského podnikatele už dnes jsou lidé takřka cyborgy, když si svůj život nedokážou představit bez technologických rozšíření, jako jsou smartphony nebo počítače. Jejich ovládání signály vysílanými přímo z mozku pak chápe jako v podstatě přirozené pokračování vývoje.
Ne každý je ale z nejnovějších úspěchů Muskova projektu nadšený. Experimenty zahrnující operativní zákroky zcela pochopitelně vyvolaly nevoli ochránců zvířat. „Musk není primatolog, ten by totiž nápad připoutat opici k židli, implantovat jí kovové zařízení do lebky a nutit ji celý den sledovat videohry považoval za něco otřesného,“ vysvětluje Kathy Guillermo z organizace PETA.
Autor: Petr Pláteník