Výrobce telefonů Xiaomi podal žalobu na americkou vládu kvůli rozhodnutí Donalda Trumpa umístit jej na takzvanou černou listinu, která znemožňuje Američanům do společnosti investovat. Na blacklist se firma dostala v důsledku podezření z vazeb na čínskou armádu.
Bývalý americký prezident Donald Trump v posledních dnech svého mandátu označil podle zákona o národní obraně z roku 1999 společnost Xiaomi spolu s nejméně osmi dalšími čínskými firmami za „čínské komunistické vojenské společnosti“. V praxi to znamená, že se u nich předpokládá vazba na čínskou armádu.
Firmám označeným jako CCMC je od 15. března zakázáno přijímat investice do cenných papírů od občanů nebo organizací ze Spojených států. Akcie společnosti Xiaomi zalistované na hongkongské burze se propadly o více než 10 procent několik hodin po oznámení jejího přidání na černou listinu ve Washingtonu.
Nenapravitelná škoda
V reakci na tyto události společnost Xiaomi o víkendu podala žalobu na americké vládní úředníky, včetně ministryně financí Janet Yellenové a ministryně obrany Lloyd Austinové. Čínská firma požaduje odstranění z černé listiny. Společnost Xiaomi ve svém dřívějším prohlášení rovněž popřela, že by měla jakékoliv vztahy s Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou.
„Společnost znovu opakuje, že poskytuje produkty a služby pro civilní a komerční použití a že není vlastněna, kontrolována ani přidružena k čínské armádě a není ‚komunistickou čínskou vojenskou společností‘,“ komentoval mluvčí Xiaomi pro zpravodajský server CNET.
Xiaomi je jedním z největších světových výrobců smartphonů a další významnou čínskou technologickou společností, která zahájila právní boj se Spojenými státy. Zařazení na černou listinu je velkou ranou pro firmu se sídlem v Pekingu. Její zástupci prohlašují, že to způsobí „okamžitou“ a „nenapravitelnou škodu“ tím, že se tak odřízne přístup společnosti Xiaomi na kapitálové trhy v USA a omezí její schopnost rozšiřovat své podnikání.
Nejdřív Huawei, teď Xiaomi
Xiaomi těžilo z tlakové kampaně Trumpovy administrativy proti čínskému rivalovi Huawei. To mimo jiné vyústilo v drastické snížení prodeje telefonů Huawei mimo Čínu, protože jejich zařízení ztratila přístup k rozhodujícím americkým technologiím, včetně aplikací a služeb Google. Například ve třetím čtvrtletí loňského roku společnost Xiaomi podle průzkumu IDC předčila společnost Apple a stala se 3. největším světovým výrobcem telefonů, pokud jde o prodávané jednotky.
Tvrdý postoj Trumpa k Číně a čínským společnostem byl charakteristickým znakem jeho kampaně. Spolu se zákazem společností Huawei a ZTE se Trump také pokusil zakázat platformu sociálních médií TikTok a minulý měsíc podepsal listinu, která zakazuje transakce skrze osm čínských aplikací, včetně WeChat Pay a AliPay.