Tým na Stanfordově univerzitě vyvinul umělou inteligenci, která v 70 % případů odhadne politickou příslušnost člověka po rozboru jediné fotografie.
V období amerických voleb lidé mají ve zvyku nosit trička, klobouky nebo připínací placky. Deklarují tak své sympatie k určité politické straně. Prozradit se zjevně můžou i způsobem, o kterém jsme doposud nevěděli – a to pomocí mimiky. To alespoň vyplývá ze studie kalifornského týmu.
Vědci ve svém výzkumu stavěli na předchozí práci s AI systémem, který vyvinuli pro odhadování sexuální orientace člověka. Tentokrát si kladli otázku, zda výrazy v obličeji nebo řeč těla mohou napovědět něco o našich politických preferencích, konkrétně pak pokud se budeme držet tradičního amerického rozdělení na liberály a konzervativce.
Systémové učení
Užitý systém AI není v základu nijak odlišný od ostatních, jeho cílem je učit se novým informacím z detailů, které lidské oko nevidí. Vědci vedli umělou inteligenci k rozpoznávání politické příslušnosti prostřednictvím analýzy internetových databází, které obsahují fotografie a informace o politické příslušnosti jejich uživatelů. AI v nich hledala korelace charakteristik obličeje a držení hlavy s politickou orientací.
Algoritmus vykázal přibližně 71% úspěšnosti při hádání politické příslušnosti u podobně vypadajících lidí a 73% u standardní databáze.
Vědci bohužel nebyli s to přesně pojmenovat, jaké druhy obličejových charakteristik jejich systém spojoval s konkrétní politickou příslušností. Díky AI jsou ale nově schopni určit jisté důležité parametry, například náklon hlavy a citově zabarvené výrazy. Jedním z příkladů je, že lidé, kteří se dívali přímo do kamery, byli častěji liberálně orientovaní. Ti, kteří se pak tvářili trochu znechuceně, měli naopak tendenci být konzervativnější.