;

Radioamatéři z vesmíru si povídají s nadšenci všude po světě

Články 12. 01. 2021

Radioamatéři z vesmíru si povídají s nadšenci všude po světě

Osamělost i potřeba většího společenského kontaktu. To jsou jedny z důvodů, proč muži a ženy trávící měsíce na Mezinárodní vesmírné stanici (zkráceně ISS) provozují „nerdský“ koníček.

Astronaut Doug Wheelock byl ve vesmíru teprve prvních několik týdnů ze své šestiměsíční mise, když na něj začaly doléhat následky izolace. Pociťoval odloučení od svých milovaných, se kterými mohl udržovat kontakt jen prostřednictvím internetového telefonu, e-mailu nebo sociálních médií. Stres a napětí spojené s výkonem funkce velitele vesmírné stanice mohou v takové situaci být opravdu tíživé.

Jednou v noci, když zrovna shlížel okýnkem na planetu Zemi, si vzpomněl, že na vesmírné stanici je tzv. HAM rádio (obecné označení pro zařízení užívaná radioamatéry, pozn. red.). Řekl si, že ho zkusí zapnout, a uvidí, jestli se mu někdo ozve.

Tady Mezinárodní vesmírná stanice, slyší mě někdo?‘ pronesl do éteru Wheelock. A na zvukových vlnách se na něj vyvalila záplava hlasů.“ Tak aspoň popisují jeho „první kontakt“ v článku na webu Phys.org.

Radioamatérství se američtí astronauti věnují už od 80. let, kdy si zařízení k tomu určené přibalila na cestu jedna z posádek raketoplánu. Provoz na trase vesmír-Země se mezitím ustálil, a co víc, notně zbytněl.

Strategický význam

Dokonce vznikla organizace zastřešující tento nezvyklý druh vysílání. Jmenuje se Amatérské rádio na Mezinárodní vesmírné stanici (Amateur Radio on the International Space Station, zkráceně ARISS) a funguje na převážně dobrovolnické bázi.

Každý rok vybírá 25 škol různě po světě, jejichž studenti mohou prostřednictvím amatérského rádiového vysílání položit několik otázek obyvatelům Mezinárodní vesmírné stanice. Čím rychleji to stihnou, tím víc se toho zvládne. Každá škola má přiděleno 10minutové vysílací okno.

A pak si samozřejmě ve volných chvílích astronauti povídají s lidmi dole na Zemi. Doslova po celém jejím obvodu. Závisí totiž do velké míry na tom, nad kterou částí naší planety se vesmírná stanice zrovna pohybuje.

I díky nadšencům z ISS v posledních letech roste v USA zájem o více než 100 let starou technologii, která ale má stále svůj strategický význam v kritických situacích. Když totiž selžou všechny sofistikované systémy dálkové komunikaci, radioamatéři stále můžou vysílat.

Autor: Petr Pláteník

Další články