Nejnovější zpráva World Robotics Report, publikovaná asociací IFR (International Federation of Robotics), předpovídá na příští rok v České republice vyšší poptávku po produktech ze stále se rozšiřujícího portfolia kolaborativních aplikací, zejména v oblasti pick&place, balení a paletizace, zpracování materiálu a montáže.
Období koronakrize rozjelo celosvětový trend automatizace a robotiky. Pozastavený provoz donutil mnoho výrobních podniků i ostatních průmyslových hráčů zvolit na začátku pandemie cestu inovací. Robotizace v tomto ohledu zároveň slouží jako efektivní a účinná prevence infekčních chorob.
Automatizovaná výroba totiž pomáhá vyhýbat se přímému fyzickému kontaktu a shlukování lidí, čímž podstatně snižuje riziko infekce a umožňuje nepřerušovanou výrobu i v době pandemie. To mělo vliv na společnosti z nových průmyslových odvětví, které potřebují nová kolaborativní řešení pro vývoj nových nebo vylepšených stávajících robotických aplikací – například ve zdravotnictví či v potravinářském a nápojovém průmyslu.
Podle zprávy publikované IFR se Česká republika řadí mezi 15 největších robotických trhů na světě. Asociace IFR uvedla, že v roce 2019 patřily v ČR mezi segmenty s nejrychleji rostoucím počtem instalovaných robotických zařízení tyto:
- kontrola kvality, testování – 10% roční růst instalací robotů v roce 2019
- manipulační operace pro paletizaci – 15% růst
- manipulační operace pro balení a přemisťování – 36% růst
- manipulační operace pro zpracování materiálu – 47% růst
- montáž – 14% růst
- nárůst počtu instalovaných robotů byl vloni nejvyšší v odvětví výroby automobilových dílů, motorových vozidel a v kovodělném a strojírenském průmyslu.
„Přestože Česká republika dosáhla v oblasti automatizace velkého pokroku, v penetraci instalovaných robotů stále zaostává za zeměmi jako Jižní Korea nebo Německo. V roce 2021 budou české výrobní společnosti mít velkou příležitost čelit výrobním výzvám,“ zhodnotil situaci Vikram Kumar ze společnosti OnRobots.