;

Audi využívá rozšířenou realitu při plánování logistiky

Články 10. 12. 2020

Audi využívá rozšířenou realitu při plánování logistiky

Není už třeba vytvářet modely kontejnerů určených k přepravě součástek či vybavení. S pomocí rozšířené reality si holografické návrhy můžete prohlídnout a vyzkoušet přímo v prostředí, kde budou používány.

Označení LayAR, které pro svůj nový systém v Audi vymysleli, vzniklo spojením zkratek ze slov „layout“ (návrh) a „augmented reality“ (rozšířená realita). Konkrétně využívají novou generaci brýlí od Microsoftu nazvaných HoloLens 2 a computer-aided design, zkráceně CAD.

Prostřednictvím brýlí vidí vývojáři v systému LayAR „digitální dvojče“ navrhovaného objektu jako trojdimenzionální hologram. Ten se promítá ve skutečné velikosti do prostředí, kde se s ním bude běžně manipulovat. Právě v případě logistiky jde asi o nejdůležitější fázi zkoušení, kdy se zjišťuje, zda přeprava nenarazí na nějaké komplikace.

V ingolstadtské karosárně takto už podle informací webu Robotics and Automation News plánují fungování technologie autonomního přepravního systému. A to dávno předtím, než první vozidla bez řidiče zde vůbec budou uvedena do provozu. Stejným způsobem pak chtějí LayAR využít k vyladění produkce elektrických vozidel v hlavním závodě Audi.

Když jsme si předtím chtěli vizualizovat struktury a vzájemné poměry velikostí u kontejnerů, polic a výrobních linek, museli jsme využívat prototypy komplikovaně připevněné k podlaze,“ popisuje projektový manager Tobias Brigl, jak to v Audi fungovalo dříve.

Právě možnost zjistit potenciální komplikace s předstihem a rychleji nacházet možná řešení považuje Brigl za hlavní přednost systému. „Vyžaduje to velkou dávku imaginace. A rozšířená realita je ten ideální nástroj, se kterým můžeme překlenout propast mezi reálným a virtuálním světem.“

Virtuální realita navíc takříkajíc nezná hranice. Systém LayAR umožňuje nejen manipulovat s objekty, které reálně v prostoru neexistují, ale hýbat s nimi mohou dokonce i lidé, kteří vůbec nejsou přítomní na místě.

Obraz přenášený do brýlí rozšířené reality totiž uvidíte i na druhé straně světa. A co je asi nejdůležitější v době koronavirové pandemie, v práci lze pokračovat z domova, protože potřebné konzultace s kolegy probíhají konferenčně.

Autor: Petr Pláteník

Další články