;

Umělá inteligence pomáhá s hledáním lidí ztracených v lese

Články 07. 12. 2020

Umělá inteligence pomáhá s hledáním lidí ztracených v lese

Všichni jsme už slyšeli o vrtulnících s termokamerami, které se využívají při pátrání po pohřešovaných osobách v nepřehledném terénu. Málokdo už ví, že účinnost této metody je za standardních podmínek asi jen 25procentní.

Díky umělé inteligenci vyvinuté výzkumníky z Johannes Kepler University nyní vzrostla šance na nalezení až na 95 %. Jejich systém totiž nepracuje jen s pouhým „odečítáním“ teploty těla od teploty nejbližšího okolí. Informuje o tom web TechXplore.

Metoda teplotního rozdílu selhává v situacích, kdy například vlivem teplého počasí jsou půda, vegetace i stromy zahřáty na úroveň blížící se té tělesné. Vědci z rakouské univerzity se proto zaměřili na zlepšení kvality snímaného obrazu za pomoci metod hlubokého učení.

V současné podobě pátrání po pohřešovaných osobách s pomocí helikoptér vypadá tak, že stroj přelétá nad vytyčenou oblastí. Automatické systémy, termokamery i pátrači s dalekohledy se pak pomocí rozdílů v teplotě, v barvě apod. snaží identifikovat hledanou osobu.

Řešení, se kterým přišli vědci, pracuje s obrazovým materiálem z více radioteleskopů. Umělá inteligence jimi pořízené záběry klade přes sebe do jednoho obrazu. Vzniká tak efekt, jako by využívali objektiv s mnohem větší čočkou.

Výsledný obraz pak má větší tzv. hloubku pole. Vrcholky stromů sice na něm vypadají jen jako rozmazané čmouhy, lidé pohybující se pod nimi jsou ale mnohem zřetelnější. Aby umělou inteligenci vytrénovali na rozeznávání lidí, vytvořili výzkumníci obsáhlou databází ze snímků pořizovaných drony. Do role testovacích subjektů se obsadili dobrovolníci pohybující se volně po lese.

Ve zkušebním režimu systém vykazoval 87–95% přesnost výsledku. Podle vědců z Johannes Kepler University je připravený k nasazení, využívat jej vedle záchranářů mohou policejní složky, armáda nebo správci přírodních parků.

Autor: Petr Pláteník

Další články