Vše začalo, když inženýr Mohamed Dhaouafi potkal v jedné z tuniských nemocnic 8letého chlapce, který přišel po nehodě s elektrickým proudem o ruku a nohu. Jeho rodiče si nemohli dovolit platit za drahou protézu. A tak se 28letý odborník na elektroniku rozhodl, že pro ně jednu takovou sestaví – s pomocí 3D tiskárny.
Jak uvádí web Interesting Engineering, založil Dhaouafi spolu s kolegy startup Cure Bionics a začali pracovat na vývoji bionické ruky. Součástky vznikají na 3D tiskárně a navrhovaná konstrukce počítá s tím, že jak děti rostou, mění se délka jejich údů. Z toho důvodu se velikost paže dá upravovat v poměru k rozměrům zbytku těla.
Protéza se ovládá pomocí svalů, chirurgický zákrok propojující ji přímo s lidským tělem tak není potřeba. První prototyp modelu, který si nyní prochází stadiem vývoje, vytvořil Dhaouafi spolu se skupinou spolupracovníků ještě jako student na École Nationale d’ingénieurs de Sousse.
„Jeden člen týmu měl bratrance, který se narodil bez ruky a jeho rodiče si nemohli dovolit pořídit pro něj protézu, zvláště s tím, jak pořád rostl,“ vysvětluje tunisky inženýr, jak se dostal k navrhování umělých orgánů.
Trénink ve virtuální realitě
Bionickou paži si uživatel může upravovat a nastavovat, kdykoli se mu zachce. Umožňují to odnímatelné kryty a snadno nastavitelné součástky. Nainstalované senzory detekují pohyby svalů v ruce a obsažený AI software pak řídí fungování protézy.
Bonusem zprostředkovaným technikou 3D tisku je pak možnost zvolit si barvu, tvary, ale i design ruky podle přání uživatele. A s ohledy na pocity, ale hlavně psychickou kondici budoucího uživatele protézy se počítá i v jiném směru.
„Také připravujeme terapeutické řešení, které využívá virtuální realitu a gamifikaci v procesu rehabilitace, ale také jako tréninkový nástroj připravující na budoucí používání protézy,“ dočteme se na webových stránkách Cure Bionics.
Elektrickou energii pro pohon umělé ruky je možné dobíjet i s pomocí fotovoltaické dobíječky. Tento záměr vznikl s ohledem na situaci řady afrických regionů, kde ještě není běžné dostupná energie ze sítě.
Autor: Petr Pláteník