;

Armáda USA testuje brýle s rozšířenou realitou pro psy. Chce jim tak na dálku udílet povely

Články 05. 11. 2020

Armáda USA testuje brýle s rozšířenou realitou pro psy. Chce jim tak na dálku udílet povely

Psi mohou být v bojové akci velmi užiteční. K efektivnímu nasazení potřebují ale dostávat povely. Psovod doposud musel být svému svěřenci dost blízko, což znamenalo ohrožení pro oba. S technologií rozšířené reality by se ale vše mohlo změnit.

Brýle pro psy podle informací webu BBC vyvíjí firma Command Sight pod dohledem výzkumné laboratoře Armády Spojených států amerických. S jejich pomocí čtyřnohý průzkumník vidí na skle vizuální indikátor ukazující požadovaný směr. Zvíře prý jde naučit přijímat takto předávané povely.

Vojenští psi slouží k vyhledávání výbušnin a i v jiných rizikových situacích. Mají-li dnes přijímat povely na dálku, využívají se k tomu zpravidla buď signály rukou nebo laserové ukazovátko. V obou případech musí být psovod svému svěřenci tzv. na dosah.

Pokud se technologie rozšířené reality osvědčí, tato nutnost odpadne. Psovi se nasadí brýle a povely mu bude udávat z libovolné vzdálenosti psovod, který díky video přenosu uvidí vše, co jeho čtyřnohý svěřenec.

Prostřednictvím rozšířené reality budou psovi udávány povely a signály. Zařízení není určeno k interakci se psem, tak jak je tomu při použití člověkem,“ vysvětluje Dr. Stephen Lee, vědec z Armádní vědecké laboratoře.

Je to způsobeno mimo jiné tím, že rozšířená realita funguje jinak pro psy a jinak pro lidi. Každý zařízení je taky z tohoto důvodu speciálně uzpůsobováno pro konkrétního psa tak, aby jej vizuální indikátor směroval požadovaným směrem a zároveň zvíře bylo schopné reagovat na vizuální signály v brýlích.

Brýle pro psy jako takové nejsou v armádní praxi ničím novým. Užívají se jako ochrana v rizikových podmínkách, kde hrozí, že by byly zasaženy oči zvířete. Zapojení systému rozšířené reality je ale zatím neotřelou a dostatečně neozkoušenou ideou.

I proto firma Command Sight obdržela od vlády USA další finanční podporu – především aby vyvinula bezdrátovou variantu svého zařízení. Prozatímní kabelovou fázi je možné opravdu brát jen jako testovací, iniciační moment.

Autor: Petr Pláteník

Další články