;

Slavný robotický pes Spot se vydal do Černobylu. Měří tam úroveň ozáření

Články 02. 11. 2020

Slavný robotický pes Spot se vydal do Černobylu. Měří tam úroveň ozáření

Cílem výzkumného týmu University of Bristol je shromáždit dostatek dat, aby mohli vytvořit 3D tepelnou mapu radiace v rizikové oblasti. Zároveň tato zkušenosti má posloužit jako podklad k vývoji speciální robotické technologie pro jaderný energetický průmysl.

Ve spolupráci s ukrajinskou agenturou pro vypořádávání se s radioaktivním odpadem „vypustili“ 22. října robotického psa do areálu, kam je většině smrtelníků přístup zapovězen. Studium chování elektronického druhu v extrémních podmínkách tak mohlo započít.

Kromě vypracování 3D mapy jde podle informací uvedených na webu Popular Mechanics v tomto experimentu především o otestování senzorů zachycujících úroveň radiace. Proto ve videu uveřejněném na YouTube vidíme Spota, jak prozkoumává různá zákoutí v okolí tzv. sarkofágu, izolujícího radioaktivní materiály v narušeném reaktoru.

Vědecký tým z University of Bristol se na měření radioaktivity v Černobylu nepodílí poprvé. Roku 2019 zde podnikli sérii mapování za využití dronů. Podle tiskové zprávy se jednalo o vůbec první bezpilotní vzdušné měření prostřednictvím gama záření a neutronů.

Výsledky takového rozsáhlého testování odhalily nové, úřadům dosud neznámé radioaktivní hotspoty. Spotovým úkolem bezpochyby bude mimo jiné seznam těchto život ohrožujících míst dále rozšířit.

Pes ze stáje Boston Dynamics přitom není prvním robotem využitým na místě jaderné nehody. Po částečném roztavení bloku jaderné elektrárny Three Mile Island roku 1979 byl vůbec poprvé nasazen pro tyto účely speciálně vyvinutý robot. Za úkol měl prozkoumat v té chvíli lidem nedostupné lokace a začít s úklidem nebezpečného materiálu. I s jeho přispěním tak mohli tehdy odborníci na dálku stanovit rozsah škod a úroveň ozáření.

Autor: Petr Pláteník

Další články