Moderní počítače a nové generace softwaru umožňují pracovat s opravdu detailní a plastickou vizualizací už i středním a menším firmám. Cesta od návrhu přes prototyp až k výrobku se tak perspektivně zkracuje.
Strojírenští a jiní inženýři už nějaký čas pracují s tzv. computer-aided designem (počítačem podporovaným projektováním, CAD). Většinou ale souběžně s tím vznikala potřeba postavit fyzické modely, aby na nich své předpoklady vyzkoušeli.
Digitální výrobní linka
Díky rozvinuté počítačové simulaci tento prvek už dnes odpadá. S minimem dalších nákladů můžou testovat různé variace prvků, alternativy typů a funkčnost vznikajících produktů. To celé zrychluje vývoj i uvedení výrobků na trh.
A tím to zdaleka nekončí. Dnes už si můžete vytvořit i přímo digitální kopii výrobní linky, na které bude budoucí produkt vznikat. Dají se tak vychytat potenciální provozní mouchy a optimalizovat umístění či určit rozměry prostoru, kde bude stát.
Dokonce můžete k takovéto virtuální lince postavit avatary lidských pracovníků, a tím odzkoušet, jak se budou u linky pohybovat, případně sledovat jejich interakci se specifickými nástroji nebo součástkami.
Stačí už jen notebook
Prudký pokrok, kterého jsme se za posledních 30 let dočkali, ilustruje Willy C. Shih v textu pro Harvard Business Review takto: „Když jsem rozjížděl v roce 1997 high-end marketing v Silicon Graphics/Cray Research, prodávali jsme systémy pro simulaci chodu kritických funkcí, jako jsou letové nebo zbraňové kontrolní systémy nebo ty určené k provozu komplexních zařízení typu továrny. Tehdy systém jako Cray C932 stál 32 milionů dolarů, a přitom měl výkonnost srovnatelnou s dnešním Apple A12 Bionic procesorem, který najdete v iPhonu XS.“
Dnes už je ale situace úplně jiná, uvědomuje si Shih: „Simulaci pro navrhování a zdokonalení komplexní montážní linky rozjedete dnes už na notebooku, s její pomocí tak získáte bohatý soubor dat za výdaje v řádu tisíců dolarů na uživatele.“
Možnost sdílet CAD modely dříve zlepšila proces komunikace mezi vývojáři a výrobními inženýry, ale až digitální simulace umožňila jejich plnou spolupráci v průběhu celého cyklu vzniku produktu.
Simulace navíc mohou sloužit i k přípravě pracovníků pro budoucí obsluhu výrobní nebo montážní linky. Což opět urychluje celý proces přípravy na samotnou produkci. Nemluvě o potenciálu, který modely a simulace otevírají v marketingu a propagaci. Zájem potenciálních zákazníků vyvolává a často zvyšují ještě předtím, než jim předvedete finální výrobek.
Autor: Petr Pláteník