Podle aktuálního průzkumu by si drtivá většina Čechů (95 %) přála vylepšit své tělo, pokud by to bylo možné. Spousta respondentů se ale také domnívá, že augmentace lidského těla bude dostupná pouze bohatší vrstvě a přinese ohrožení ze strany kybernetických útoků.
Nový průzkum mezi tisícovkou českých respondentů, jehož výsledky byly uveřejněny 17. září, naznačuje velké nadšení lidí pro augmentaci člověka – proces rozšiřování či vylepšování lidského těla pomocí technologií.
Průzkum zadaný kyberbezpečnostní společností Kaspersky zjistil, že 95 % dotázaných Čechů by změnilo určitou část svého těla, pokud by mohli. Nadpoloviční většina (51 %) by navíc uvažovala o jeho technologickém vylepšení – buď trvalém, nebo dočasném.
Zlepšit kvalitu života
Rozsáhlá studie na vzorku 14 500 respondentů z 16 zemí Evropy a severní Afriky zjistila, že nejvíce svolní k vylepšení svého těla jsou vedle Čechů také Italové (94 %). Naopak stejný názor zastává jen 33 % Britů. Někteří respondenti by dokonce chtěli své tělo propojit se svým chytrým telefonem.
Většina lidí měla jasno ohledně toho, k čemu by se augmentace lidského těla měla používat – pro dobro lidstva. 53 % lidí uvedlo, že by měla být využita ke zlepšení kvality života. Obecně bylo v každé zemi cílem jakékoliv augmentace člověka vylepšení celkového fyzického zdraví (40 %) nebo zraku (33 %). Z Čechů si augmentaci těla s cílem zvýšení atraktivity přeje 34 % dotázaných, zatímco 20 % by chtělo zlepšit inteligenci a mozkové funkce.
Téma augmentace zároveň ale u lidí vzbuzuje různé obavy. Velká část dotázaných Čechů (86 %) se bojí, že by jejich tělo mohlo být napadeno hackery, zatímco 77 % se domnívá, že vylepšování těla bude dostupné pouze pro bohaté.
Plně využít potenciál
„Augmentace lidského těla patří k jednomu z hlavních technologických trendů dneška. Dílčí aspekty se již běžně používají v každodenní praxi v oblastech, jako je zdravotnictví, sociální péče, sport, vzdělávání nebo doprava. Jako konkrétní příklady můžeme uvést exoskelety pro hasiče nebo biotisk orgánů,“ vysvětluje Marco Preuss, ředitel evropského týmu GReAT společnosti Kaspersky.
Na druhou stranu si je Preuss vědomý i výzev, které s sebou inovace přinesou: „Obavy řady lidí jsou na místě, vzhledem k tomu, že nadšenci testují limity toho, co je možné. Proto je nutné vytvořit pro augmentaci všeobecně platné a přijaté standardy, aby mohlo lidstvo plně využít jejího potenciálu a zároveň minimalizovat jakákoliv rizika.“
Průzkum také zjistil:
- Augmentaci lidského těla jsou nejvíce otevřeni lidé z jihu Evropy, konkrétně ze Španělska, Portugalska, Řecka a Itálie.
- Nejvíce skeptičtí k lidské augmentaci jsou Britové (36 %) a Francouzi (30 %), kteří se staví proti tomuto konceptu. Více než polovina Francouzů (53 %) a Britů (52 %) je přesvědčena, že augmentace bude nebezpečná pro společnost. To samé si v průzkumu průměrně myslelo 39 % dotázaných.
- Augmentace těla s cílem vyšší atraktivity je lákavější spíše pro ženy (36 %) než pro muže (25 %). Naopak muži by více než ženy toužili po vyšší síle (23 % oproti 18 %).
- Bezmála polovina (47 %) dotázaných by byla pro vládní regulaci augmentace lidského těla. Regulaci ze strany státu jsou nejvíce nakloněni Britové (77 %), naopak Řekové jsou v tomto směru nejbenevolentnější (17 %). Z Čechů se pro vládní regulaci v průzkumu vyslovilo 51 % dotázaných.
- Třetina lidí (33 %) je myšlenkou augmentace člověka „nadšená“, přičemž ale u žen (21 %) se častěji než nadšení objevuje znepokojení z tohoto konceptu.
- Více než polovina (52 %) Čechů si nepřeje, aby se augmentace lidského těla používala v rámci vojenství.
Autor: Tomáš Vrána