Bez notebooku by to nešlo. Na tom se shodnou oba zástupci studia SAGA Space Architects. Ale odzkouší i další výrobky značky Lenovo, které slouží k zajištění energie, tepla a bezpečnosti při pobytu v extrémní situaci.
Tři měsíce v arktických podmínkách odlehlé oblasti Grónska stráví Karl-Johan Sørensen a Sebastian Aristotelis. Jejich cílem podle webu Robotics and Automation News je otestovat sofistikovanou technikou nabitý lunární model Mark 1, který sami navrhli a zkonstruovali.
Na daleký sever odcestovali už počátkem září. „Jedeme do úplné izolace,“ popisuje, na co se připravovali, jeden z architektů Sebastian Aristotelis. „V okolí není nic, co by nám dávalo nějaké podněty, a proto půjde o co nejvěrohodnější na Zemi dosažitelnou simulaci toho, jaké by to mohlo být při pobytu na Měsíci.“
Modul řídí Odin
Jejich přechodný domov je doslova přecpaný technikou. Najdeme tu například solární panely, poskytující dostatek energie pro 1 počítač a 76 senzorů, které kromě jiného se budou starat o zachování životu prospěšných podmínek v prostředí, kde venkovní teplota dosahuje i -30 °C.
Mozek celého domu se jmenuje příznačně Odin. Jde o výkonný počítač Lenovo, který je propojený se senzory – s jejich pomocí anticipuje možné komplikace při údržbě modulu. „Když jeden ze senzorů zaznamená nárůst vlhkosti nebo klesající teplotu, dostaneme upozornění, že může být problém s některým z panelů,“ vysvětluje Aristotelis.
Zároveň také budou architekti-výzkumníci shromažďovat unikátní metriku a vyhodnocovat biometrická data týkající se jejich fyziologie, ale také instalovaných habitatů, jako kupříkladu přežití rostlin pěstovaných na k tomu sloužící zdi. Získaná data navíc online zpřístupní 20 výzkumným týmům k dalšímu zpracování.
Bez notebooku nepřežijí
Svůj časový harmonogram mají mladí Dánové pevně daný. Po 3 měsíce by se jejich den měl skládat z 8 hodin spánku, 8 hodin práce a 8 hodin volnočasových aktivit. Abyste si to ale nepředstavovali nějak barvitě: většinu času podle všeho stráví u notebooku.
„Musíme mít notebooky a technologie, kterým budeme věřit, že budou bez přerušení fungovat perfektně,“ má jasno Aristotelis. „Počítače jsou pro naši misi zásadní: poslouží nám k přežití, při naší práci a jsou také naším jediným zdrojem zábavy…“
Autor: Petr Pláteník