;

Roboti v britských sociálních zařízeních pomůžou v boji s osamělostí. Tam, kde lidem docházejí síly

Články 10. 09. 2020

Roboti v britských sociálních zařízeních pomůžou v boji s osamělostí. Tam, kde lidem docházejí síly

Robot jménem Pepper dokáže s lidmi konverzovat v závislosti na jejich zájmech. Právě má za sebou testovací období a chystá se na svou první misi: pomoct přetíženým lidským pracovníkům v domovech pro seniory a jiných sociálních zařízeních.

Řečeno lapidárně, Pepperův čas přichází hlavně ve chvílích, které už lidé z pochopitelných důvodů nejsou schopni pokrývat: ať už jde o večerní a noční provoz, nebo nedostatečnost způsobenou chybějícím personálem.

Zahraje písničku i připomene, že je čas vzít si lék

První a základní funkcí tohoto robota totiž je dělat seniorům a dalším potřebným nezbytnou společnost, která vede k lepší duševní kondici a celkovému zdravotnímu stavu. Na okolečkované platformě se umí samostatně pohybovat, dokonce zvládá vyjadřovat pomocí rukou jednoduchá gesta.

Především je ale Pepper takzvaně kulturně kompetentní – to znamená, že na základě vstupního programování je schopný se učit rozpoznávat zájmy a osobní pozadí obyvatel sociálních zařízení. Díky tomu zvládá základní konverzaci, může přehrát oblíbenou hudbu nebo připomínat, že je čas vzít si lék.

V samotné Velké Británii žije 15 000 lidí ve věku nad 100 let a jejich počet jen poroste,“ tvrdí ve vyjádření pro Guardian Irena Papadopoulos, profesorka transkulturního ošetřovatelství na Univerzitě v Middlesexu. „Inteligentní roboti se schopností sociální asistence, určení pro starší lidi, mohou pomoct snížit napětí v nemocnicích a pečovatelských domech.“

Je si ale vědomá, že cesta k efektivnímu fungování bude ještě dlouhá, nemusí přitom znamenat existenční ohrožení pro lidské pracovníky. „Nikdo nemluví o tom, že by roboti nahradili lidi – analýza ukazuje, že k tomu máme daleko, na druhou stranu ale už můžeme vidět, že roboti mohou být přínosem pro současný sociální systém. I když výsledky odhalují, že náš experimentální robot byl sice o něco více kulturně kompetentní, také vidíme, že je zde ještě spousta prostoru pro zlepšování.“

Je zatím trochu povrchní

Testy ve Velké Británii a Japonsku vyjevily, že senioři, kteří v pečovatelských domech byli v kontaktu s roboty až 18 hodin v průběhu dvou týdnů, vykazovali významné zlepšení jejich mentálního zdraví. Pokud jde o pocit samoty, bylo pozorováno mírné zlepšení, ke zhoršení nedocházelo.

Jako nedostatky robotů účastníci experimentu vyhodnotili, že konverzace s nimi je povrchní a postrádá tematickou pestrost. Také jim vadilo, že roboti nemají výraznější osobnost, neprojevovali dostatečnou kulturní citlivost a pohyby jejich rukou a hlavy občas působily rušivě.

Autor: Petr Pláteník

Další články