;

Nové perspektivy pro potravinářský průmysl: extrémně citlivá robotická chapadla

Články 01. 09. 2020

Nové perspektivy pro potravinářský průmysl: extrémně citlivá robotická chapadla

Zatímco v takovém automobilovém průmyslu se z robotů stala takřka nepostradatelná součást výrobního procesu, v potravinářství našly využití jen u těch nejhrubějších a nejméně náročných úkonů. To se ale pomalu mění.

Podle odhadů Organizace spojených národů bude na Zemi ke konci 21. století žít takřka 11 miliard lidí. Nároky na sektory hospodářství zajišťující potravu tak jen porostou a bez robotizace značné části provozu se už asi neobejdeme.

Doposud bránila většímu uplatnění automatizace v tomto odvětví nízká rozvinutost technologie, která se ukazovala nedostačující při manipulaci s produkty, které jsou často velmi měkké, křehké nebo nestandardních tvarů.

S roboty jste se pak mohli setkat jen u tak nenáročných procesů, jako je paletizace nebo nakládka. Až v posledních letech se, jak informuje web Robotics Tomorrow, začínají více v potravinářských závodech objevovat tzv. robotická chapadla, často vybavená i systémem vidění.

Vakuová i chytrá chapadla

Jemný stisk vedený roboticky přesným řízením umožňuje balit i po jednom ovoce nebo zeleninu. Vakuová chapadla navíc dovolují manipulovat s potravinami s čistotou vycházející vstříc těm nejpřísnějším hygienickým předpisům. Chapadla vyráběná z tzv. soft materiálu pak dokážou pracovat s těmi nejdelikátnějšími kusy.

Podle zjištění poradenské společnosti ING vzrostl mezi lety 2014 až 2019 počet potravinářských závodů, které přikročily k automatizaci, o 50 %. A s klesající dostupnou pracovní silou i stoupajícími nároky na šetrnost provozu v souvislosti s pandemií koronaviru se dá očekávat, že se s roboty v potravinářském průmyslu budeme setkávat častěji.

Autor: Petr Pláteník

Další články