;

V Holandsku otevřou ještě letos most, který vznikl technikou 3D tisku z vláknového kompozitu

Články 27. 07. 2020

V Holandsku otevřou ještě letos most, který vznikl technikou 3D tisku z vláknového kompozitu

Rotterdam je městem s více než 1000 mosty, můstky a lávkami. Sami sebe zde navíc považují za vizionářskou metropoli, která staví mosty k ekologicky udržitelnější a šetrnější budoucnosti.

Unikátní pěší most, jehož otevření se podle webu Robotics and Automation News plánuje ke konci letošního roku, má stát v parku Kralingse Bos, „zeleném srdci Rotterdamu“. Jde o společný projekt technologické firmy DSM a reprezentantů města.

V čem spočívá výlučnost mostu? Kromě použité techniky 3D tisku jde především o materiál, který v oficiálních prohlášeních je označován jako „cirkulární kompozit“. Pojem cirkulární musíme v této souvislosti chápat jako odkazující k recyklaci, opětovnému využití.

3D tištěný most z vláknového kompozitu jakožto recyklovatelné suroviny zapadá do ambiciozní udržitelné politiky města, kdy usilujeme o to, omezovat naši uhlíkovou stopu a podporovat podmínky pro život. I proto jsme hrdí, že jsme prvním městem, které něco takového odzkouší, vytiskne a postaví,“ vyjádřil se za město Rotterdam projektový manažer Mozafar Said.

Ekologicky vstřícný design

Konkrétně je při výrobě mostu používán vláknový termoplast pojmenovaný Arnite, který v sobě „spojuje vysoký výkon s recyklovatelností“. Aby bylo přesto všem bezpečnostním opatřením učiněno zadost, celý proces výroby a instalace proběhne pod dozorem expertů delegovaných městskou správou.

Do samotné konstrukce se navíc zabudují senzory poskytující data, která bude možné využít při stavbě dalšího takového mostu. Ale také dokážou pomoct k optimalizaci údržby mostu, zvýšit jeho bezpečnost i prodloužit celkovou životnost.

Nyní když už máme k dispozici nový cirkulární kompozit z recyklovatelné suroviny spolu s požadovanou odolností, můžeme začít posouvat ekologicky vstřícný design zase na další level,“ líčí nadějné vyhlídky Patrick Duis, vývojář ze společnosti DSM.

Autor: Petr Pláteník

Další články