;

Virtuální realita se v továrnách stává čím dál důležitější realitou

12. 05. 2020

Virtuální realita se v továrnách stává čím dál důležitější realitou

Jednou z cest, která může podniky vyvést ven z koronavirové krize, je aktivnější využití možností virtuální reality. Pro mnoho firem zajímajících se o robotizaci a automatizaci výroby je to však stále velká neznámá.

Hodně továren je kvůli koronaviru uzavřeno a musí hledat nové možnosti, jak modernizovat své podnikání. Experti na robotizaci výroby proto začínají vybrané továrny navštěvovat z domova za pomocí brýlí na virtuální realitu. V místě určení je pověřený tovární zaměstnanec snímaný v přímém přenosu během své práce 360 stupňovou kamerou. Záběry vidí odborníci a mohou tak získat důležité informace o daném výrobním závodě.

„Naše práce vždy závisela na fyzické přítomnosti v provozech výrobních společností, které pomáháme automatizovat,“ říká Søren Peters, generální ředitel společnosti Gain & Co, což je nezávislá skupina poradců v oblasti robotizace a automatizace.

„Bez těchto virtuálních návštěv bychom nebyli schopni společnostem pomoci s automatizací jejich výroby, což je právě nyní důležitější než kdykoli dříve,“ dodává Peters.

Søren Peters
Zdroj: Gain & Co

Přechod z fyzické přítomnosti do virtuální reality bude obtížný

Podle Peterse je nyní pro všechny velkou výzvou podnikat. Podnikání je totiž svou podstatou často zaleženo na osobním jednání, a tím víc ve výrobě. Přizpůsobení se nové realitě bez fyzické přítomnosti bude vyžadovat mnoho času.

Takový poradce přes robotiku musí kontrolovat výrobní zařízení určená k automatizaci. Tato práce vyžaduje velký vizuální přehled nejen o stroji, ale také o okolním prostředí.

„V naší každodenní práci se musíme zařízení zkoumat z mnoha úhlů. Je normální, že zákazníky kolikrát ani nenapadne, kde všude by nasazení robota bylo efektivní. Právě proto se musíme podívat i na prostory, která nám aktivně neukazují,“ vysvětluje Mikkel Viager z Gain & Co. Podle něj proto nelze využít běžný videohovor, ale je potřeba mít živý přenos a  360stupňové video.

Mikkel Viager
Zdroj: Gain & Co

Virtuální realita přinese nové možnosti práce

Pokud jsou osobní setkání vyloučena, zvyšují se nároky na technologii a spolupráci. Ačkoli virtuální realita není nová, mnohá technická omezení bránila technologii, aby mohla být skutečně masově používána. „Mnohá řešení virtuální reality trpí dlouhou dobou odezvy mezi odesílatelem a příjemcem. To ztěžuje efektivní spolupráci v reálném čase,“ tvrdí Viager.

Hledání té správné a efektivní pracovní technologie přivedlo zástupce Gain & Co k americké společnosti Imeve, která má kořeny v bývalém inženýrském týmu společnosti Nokia.

„Vzhledem k tomu, že je nyní velmi složité cestovat, podniky na celém světě jsou nuceny hledat řešení na dálku. Videokonferenční platformy jako Zoom a Skype mohou nahradit konferenční místnost, ale dosud neexistovala žádná možnost, který by propojila přímo továrny a jejich zařízení s odborníky, kteří potřebují znát dané místo opravdu podrobně,“ říká Devon Copley, výkonný ředitel Imeve.

Virtuální realita v praxi
Zdroj: Gain & Co

Jsou budoucností virtuální továrny?

Mnoho společností se tak aktuálně připravuje na to, aby mohly fungovat návštěvy jejich virtuálních továren. Jednou z nich je výrobce větrných elektráren Siemens Gamesa. Její zástupci doufají, že budou moci brzy dále automatizovat svou výrobu ve svých továrnách rozesetých po celém světě.

„Je důležité, aby pokračovala jak naše výroba, tak i naše dlouhodobé úsilí o automatizaci, a to bez ohledu na koronavirovou krizi. Proto bude nezbytné připravit se na budoucnost související právě s virtuálními továrnami“ říká Claus Lindberg Nielsen ze společnosti Siemens Gamesa.

 

Autor: Jiří Böhm

Další články