Kolaborativní robot dokáže spolehlivě a bezpečně sterilizovat místnosti, ve kterých se nachází pacienti s koronavirem. Českým nemocnicím ho nabízí společnost HCR CZECH.
Co je vlastně sterilizace? Většinou je to ruční rozprašování dezinfekční kapaliny v protichemických ochranných oblecích. Kromě toho, že představuje jistá bezpečnostní rizika, vyžaduje náročnou práci, která vede k extrémní únavě pracovníků. V době, kdy se každá pomocná ruka hodí, roboty představují velkou pomoc.
Jak roboty fungují?
Mechanismus robota je rozdělen na tři hlavní části. Na pohyblivém těle je připevněno plně automatické pohyblivé rameno držící UV zářič. Ten provádí sterilizaci jako takovou. Trik spočívá v kombinaci správné dávky UV záření za doprovodu kvalitní cirkulace vzduchu.
Roboty nasadila do významných zdravotnických zařízení Jižní Korea, která má kromě Číny největší zkušenosti v boji proti viru Covid-19. A právě v Jižní Koreji sídlí i společnost Hanwha, jejíž roboty jihokorejská vláda v tomto boji využívá.
Roboti „sterilizátoři“ i v Česku?
Stejné řešení je možné i v České republice, kam roboty Hanwha dodává otrokovická společnost HCR CZECH. Ta v těchto dnech jedná s prvními nemocničními zařízeními.
„Za současné koronavirové krize musí být nemocnice a všechna další zdravotnická zařízení bezpečná a sterilizovaná. A právě sterilizace pomocí robotů může ulevit lidem, kteří se místo toho mohou věnovat jiným důležitým úkonům. Navíc roboti dosáhnou na jakékoli místo, a to i takové, které je nebezpečné či těžce dosažitelné. To se týká samozřejmě i stropů,“ vysvětluje Radek Kaňovský, CEO společnosti HCR CZECH.
Proč je důležité UV-C záření?
Silné ultrafialové záření UV-C, které při sterilizaci roboti Hanwha používají, ničí bakterie a škodné mikroby tím, že naruší jejich DNA a RNA. To jim zabrání v následném množení. Navíc podle odborníků je koronavirus velmi podobný ostatním virům jako Sars a Mers. A o těch se již s jistoto ví, že je UV-C záření zabíjí.
„Tento typ záření je určitou hrozbou i pro lidi. Takže platí jasné pravidlo – když roboty sterilizují místnost, měli bychom ji opustit,“ dodává Radek Kaňovský.
Autor: Tomáš Vrána