Firma Miso Robotics se zaměřuje na vývoj robotů schopných pracovat v kuchyni vedle lidí. Jejich robotická paže zvládne dozlatova usmažit hranolky a v nákladech vyjde levněji než lidský pracovník.
Gastronomický sektor neprodělává nyní v USA nejlepší časy. I vlivem nízké nezaměstnanosti je podle webu The Star těžké najít pracovníky na (převážně) pomocné pozice. Podle celostátních statistik v prosinci 2019 by zde našlo uplatnění dalších 820 000 lidí. Není ale kde brát.
Nepomáhá ani vysoká míra fluktuace, kdy v tomto odvětví na nízkopříjmových pozicích dosahuje takřka 100 %. Podle Bucka Jordana, výkonného ředitele Miso Robotics, u fritézy se vším tím bublajícím olejem vydrží zaměstnanci sotva 3 měsíce.
A to přichází chvíle robotické paže Flippy od této firmy. Díky senzorům, kamerám a programovému nastavení dovádí smažení ve fritéze, případně úpravu masa na grilu až na vědeckou úroveň. Hlavně ale může pracovat nepřetržitě a bez rizika zdravotní nebo psychické újmy ze stereotypní práce v rizikovém prostředí.
Do karet výrobcům robotů a provozovatelům restaurací, fastfoodů a jiných zařízení hraje i znatelné zlevňování robotických technologií. Když Miso Robotics v roce 2016 uvedli na trh první robotickou paži, přišla na více než 100 000 dolarů (přes 2 miliony korun). Dnes je cena desetinásobně nižší a počítá se s jejím dalším poklesem.
Dokonce si provozovatelé gastronomických zařízení mohou Flippyho pronajmout za měsíční poplatek 2000 dolarů (cca 45 000 korun). V přepočtu tedy zaplatí automatizovanému zaměstnanci 3 dolary na hodinu. Lidský pracovník vyjde na 4 000 až 10 000 měsíčně v závislosti na otvírací době provozovny a místní minimální mzdě.
Autor: Petr Pláteník