Kanadská společnost BlueDot vytvořila algoritmus, který analyzuje zpravodajství v různých jazycích, weby zaměřené na zvířecí a rostlinné nemoci i vyjádření oficiálních úřadů. Na základě těchto dat pak dokáže identifikovat hrozbu vypuknutí epidemie tak, jak se tomu stalo ve Wu-chanu.
Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila veřejnosti propuknutí nákazy v Číně 9. ledna. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo upozornění pro své občany ještě o pár dní dříve – 6. ledna. Úplně první byla ale podle informací serveru Wired právě kanadská firma věnující se monitorování zdravotních rizik, která své klienty varovala už 31. prosince.
Jak už dokázaly příklady s jinými epidemiemi, které propukly v nejlidnatější zemi světa, čínské instituce nejsou úplně bryskní a vstřícné, pokud jde o poskytování nezbytných informací. Organizace jako WHO a CDC přitom ale jsou ve své práci závislé na údajích prostředkovaných státními úřady. Pomoc by jim v takovýchto situacích mohla poskytnout umělá inteligence.
Není anthrax jako Anthrax
„Je známo, že vládní úřady nemusí být úplně spolehlivým zdrojem zavčasu doručovaných informací,“ nedělá si iluze Kamran Khan, zakladatel a ředitel firmy BlueDot. „My naopak dokážeme vyhledávat zprávy o možném vypuknutí nákazy, náznaky na fórech nebo blozích napovídající, že se děje něco neobvyklého.“
Algoritmus BlueDotu neoperuje s daty ze sociálních sítí, protože jsou příliš „nespolehlivé“. Na druhou stranu, díky přístupu do systému prodeje letenek dovede předpovědět, kam se epidemie rozšíří dále. To se prokázalo i v případě koronaviru: umělá inteligence správně označila jako místa, kam se bude nákaza dále šířit, města Bangkok, Soul, Tchaj-pej a Tokio.
Analytický program dokáže procházet velké množství zpráv v 65 různých jazycích. „Dosáhli jsme toho, že prostřednictvím zpracování přirozeného jazyka a strojového učení jsme umělou inteligenci naučili odlišit vypuknutí nákazy anthraxu v Mongolsku od zprávy o tom, že se heavymetalová kapela Anthrax dává zase dohromady,“ ilustruje na ironickém příkladu výsledky práce svého týmu Kamran Khan.
Data
sesbíraná umělou inteligencí následně ještě analyzují lidští
odborníci. Epidemiologové ověří, že závěry učiněné
algoritmem jsou udržitelné z vědeckého hlediska. Následně je
zpráva informující o možné počínající epidemii rozeslána
vládám, soukromým společnostem a dalším klientům.
Autor: Petr Pláteník