Většina předpovědí budoucnosti je chybná a často i naprosto mimo. Jak by podle prognostiků, vědců, novinářů, spisovatelů a umělců měl vypadat rok 2020, ale nevypadá?
Veškerý úklid se vyřeší hadicí
Waldemar Kaempffert od 20. do 50. let 20. století působil jako redaktor vědecké rubriky v deníku New York Times a intenzivně se zabýval tím, jak bude svět vypadat v budoucnosti. V roce 1950 ve svém článku v časopise Popular Mechanics předpověděl, že v 21. století se bude doma uklízet výhradně tak, že vezmete hadici, pustíte kohoutek s vodou a všechno spláchnete. Nábytek a veškeré další vybavení domácnosti by podle autora totiž mělo být vyrobeno výhradně z omyvatelných plastů. „Poté, co voda odteče do kanálku v podlaze uprostřed místnosti (který poté zakryjete syntetickým kobercem)“, stačí prý „pustit větrák s horkým vzduchem“, který všechno vysuší. A když je něco přece méně odolné a nejde to vyčistit proudem vody, například prádlo? Řešení je snadné – prostě ho hodíte do domácí spalovny a je to!
Už nejíme – živiny nám dodávají nanoboti
Futurolog Ray Kurzweil opakovaně hlásal, že v roce 2020 bude na ústupu konzumace potravy jako taková. V knize Fantastic Voyage (ano, titul si vypůjčil z legendárního sci-fi filmu z roku 1966) v roce 2004 psal: „Miliardy nanobotů v trávicím ústrojí a v krevním řečišti by mohly po těle inteligentně distribuovat živiny, které potřebujeme.“ Běžná jídla, jako například steak či hranolky, se prý stanou minulostí.
Jedna temná gastronomická předpověď se však naplňuje: v roce 1913 vyšel v New York Times článek předsedy Amerického sdružení balíren masa nazvaný Hrozí nám vegetariánství. V „neutěšené budoucnosti“ v 21. století prý Američané přestanou jíst maso a budou se živit jen „rýží a zeleninou“. Tento „děsivý osud“ lze prý odvrátit jenom tehdy, bude-li se americkým zemědělcům vytrvale vštěpovat, že musejí chovat víc dobytka.
Místo lidí boxují roboti
Ve filmu Real Steel z roku 2011 s Hughem Jackmanem místo lidských bojovníků v ringu boxují mohutní roboti, zatímco lidé je ovládají zpoza provazů. A ano, děj filmu se odehrává právě v roce 2020! Roboti ve skutečnosti částečně v ringu již figurují: v roce 2017 se utkali americký a japonský robot. Botboxer, první robotický boxovací pytel, byl uveden na trh v roce 2018.
Auta za nás řídí opice
V roce 1994 globální think-tank RAND Corporation, který významně přispěl k úspěchu kosmického programu i vývoji internetu, uvedl, že v roce 2020 budeme chovat inteligentní zvířata, například opice, které za nás budou vykonávat manuální práci. Píše o tom i Glenn T. Seaborg v knize Scientist Speaks Out. Domácnost, která nebude vlastnit robota, bude mít na úklid a práci na zahradě speciálně vyšlechtěného primáta. A vycvičení primáti dokonce budou umět řídit auto, což dokonce sníží počet dopravních nehod…
Turisté létají do vesmíru
„V roce 2020 budou soukromé osoby létat na oběžnou dráhu kolem Měsíce,“ prohlásil Eric Anderson z firmy Space Adventures v roce 2009. Vize Elona Muska Big Falcon Rocket počítala s tím, že vznikne obývaná základna na Měsíci. V letech 2001 začali turisté skutečně létat do vesmíru, na oběžnou dráhu kolem Země, v roce 2009 ale vesmírná turistika ustala a stovky dalších zájemců stále jen čekají. Jak to bude dál, to se teprve uvidí – soukromé společnosti nyní stavějí své vlastní rakety.
Přistaneme na Marsu
Zakladatel firem Tesla a SpaceX Elon Musk prohlásil: „V roce 2020 budou již zcela vážné plány na lidskou výpravu na Mars.“ V roce 1997 vyšel v časopise Wired článek o tom, že v roce 2020 lidé přistanou na Marsu. Podle autorů Petera Schwartze a Petera Leydena to mělo vypadat takto: „Čtyři astronauté přistanou a pošlou videozáznam 11 miliardám pozemšťanů. Tato výprava bude výsledkem společného úsilí prakticky všech států na Zemi.“
Budeme jíst bonbóny z triček a kalhotek
V již výše zmíněném článku v časopise Popular Mechanics Waldemar Kaempffert dále předpověděl, že veškeré jídlo se bude na počátku 21. století do domácností dodávat v podobě mražených kostek a „kuchařské umění zůstane jenom vzpomínkou starých lidí“. Pár zatvrzelých konzervativců prý si dále bude vařit, ale většina bude konzumovat předvařené mražené jídlo. Což v naší době polotovarů a instantních jídel zase není tak daleko od pravdy. Na rozdíl od další gastronomické prognózy: předměty z přírodních materiálů, jako například lněné ubrusy nebo hedvábné či bavlněné prádlo, prý bude možné v chemických závodech zpracovávat na výrobu cukrovinek!
Budeme se teleportovat
Michael J. O’Farrell, zakladatel The Mobile Institute, jistě dodnes je odborníkem na technologie. Ale i odborníci se dopouštějí omylů. Ve své knize Shift 2020 z roku 2014 předpovídá, že rok 2020 bude úsvitem „éry nanomobility“. A v této éře prý bude možná i telepatie a teleportace, od roku 2040 údajně již zcela běžně.
Nikdo nepracuje a všichni jsou bohatí
V roce 1966 časopis Time psal, že 21. století bude hospodářsky úžasná doba pro každého, přinejmenším v Americe. V eseji Futuristé se tvrdilo, že „stroje budou vyrábět tolik, že ve Spojených státech budou všichni bohatí a nebudou muset pracovat“. Průměrná rodina prý vydělá 30–40 tisíc dolarů, což je v dnešní měně kolem 300 000 dolarů, tedy zhruba 6 milionů korun. Bez jakékoli práce!
Nosíme ponožky na jedno použití a klobouky s anténou
Návrhář Gilbert Rhode v časopise British Vogue v roce 1939 popisoval, jak bude vypadat móda v roce 2020. Prý zmizí knoflíky, límečky i kravaty, a muži se dokonce přestanou holit! V kloboucích a čepicích budou antény pro příjem rádiového signálu. A ponožky prý budou na jedno použití.
Autor: Petr Bílek