Roboti se již nyní stávají nejvýznamnější hnací silou nejrůznějších výrobních odvětví. Zde je osm zásadních trendů, které budou v roce 2020 určovat podobu a vývoj robotiky.
1. Roboti v cloudu
Imperativem doby je propojování a integrace. A platí to i v robotice. Roboti se stále více budou propojovat do cloudu a budou navzájem spolupracovat. Centralizace na jediné platformě umožní efektivnější využití robotů a zužitkování jimi nasbíraných dat.
2. Ostřejší konkurence
Počet firem působících v robotice byl zatím spíše omezen, nejnovější roboti byli nákladní. Nyní jsou však roboti čím dál tím dostupnější a pole jejich aplikací se rozšiřuje. Lze tedy očekávat, že to do robotiky přiláká spoustu dalších hráčů. Zvýšená konkurence povede k rozšíření nabídky a také ke snížení cen.
3. Roboti, kteří se opravují sami
S růstem odvětví robotiky poroste i poptávka po technických pracovnících pro jejich údržbu a opravy. Zároveň však roboti budou stále více umět provádět základní opravárenské úkony na sobě sami.
4. Rozmach robotů v logistice
Mnohé firmy začínají využívat roboty pro zvýšení efektivity svých logistických procesů. Zapojení robotů do logistiky zvyšuje produktivitu a snižuje množství chyb.
5. Intenzivnější využívání umělé inteligence ve výrobě
Robotům jsme doposud říkali, co mají dělat – jinými slovy, roboty jsme naprogramovali na omezený počet úkonů. Do budoucna se roboti čím dál tím více budou také učit sami. Budou v rostoucí míře umět předvídat problémy a preventivně je řešit. I tento trend bude mít za důsledek hojnější využívání robotů ve výrobě.
6. Spolupráce robotů a lidí
Kolaborativní roboti, tedy roboti, kteří dokážou spolupracovat na stejných úkolech a stejných výrobních linkách s lidmi, se objevili po roce 2010 a jejich popularita prudce roste. Jejich zásadní vlastností je bezpečnost pro lidi. Novým trendem kolaborativních robotů je stále lepší (cenová) dostupnost, což přispívá k jejich rozšíření. Kolaborativní roboti dokážou ve výrobním procesu nahradit až 50 jednotek lidské práce a do jisté míry tím také řeší nedostatek kvalifikované pracovní síly.
7. Roboti v lékařství
V uplynulých letech došlo k velkému pokroku v neinvazivní chirurgii, při níž se uplatňují také chirurgičtí roboti, například v endoskopii. Roboti pomáhají zdravotnickým zařízením zvládnout rostoucí počet operací a usnadňují lékařům namáhavé a rutinní úkony.
8. Roboti v zemědělství
Roste i poptávka po zemědělských robotech, včetně biomorfních dronů, které napodobují chování včel. Dalšími aplikacemi jsou drony, které sledují a analyzují oseté plochy, automatizované traktory, které samy sázejí, hnojí či sklízejí. V některých venkovských oblastech Číny se začínají používat průmyslové drony, které zavlažují těžko přístupná místa. Tento způsob závlahy je palivově úspornější, než by bylo na místo dopravovat pracovníky. A počítačové řízené trysky navíc šetří vodu.
Autor: Petr Bílek