;

ROZHOVOR: Španělská zelená čtvrť vyladěná samotnými obyvateli

27. 11. 2019

ROZHOVOR: Španělská zelená čtvrť vyladěná samotnými obyvateli

Ignacio García Faubel nám na pražské konferenci Share Your Energy přiblížil projekt ekologické čtvrti Barrio La Pinada, kterou od začátku spoluvytvářejí její budoucí obyvatelé, a zdůraznil, že se v této zelené městské části uplatní i roboti.

Co je Barrio La Pinada?

Je to projekt zcela udržitelné městské čtvrti v oblasti španělské Valencie, kterou od počátku dotvářejí její obyvatelé. Kromě efektivního hospodaření s energiemi je součástí projektu například spousta zeleně, komunitní zahrady, vlastní lokální elektrická síť, sdílení energie mezi sousedy, hospodaření s dešťovou vodou a podobně.

Jak to probíhá?

Oznámili jsme, že chceme vystavět sen, ekologickou čtvrť. Nejdříve jsme hledali pozemek na školu – a našli jsme volnou parcelu o rozloze kolem 250 000 čtverečních metrů. Pak jsme o našem nápadu jednali s developery, kteří byli velmi konzervativní a neviděli v tom žádný potenciál. A tak jsme se rozhodli stavět sami.

A zájem byl?

Oslovili jsme veřejnost a asi 4000 lidí vyjádřilo zájem. Více než sto rodin uvedlo, že si byt chtějí koupit. Registrace zájemce o koupi nebo pronájem domu v nové čtvrti vyjde na 600 eur. Kromě očekávaných zájemců, jako jsou rodiny s dětmi, se přihlásili třeba i digitální nomádi z Londýna, studenti nebo starší lidé, kteří hledají hezké místo na důchod a chtějí být v užším kontaktu s komunitou. Rádi bychom, aby spolu různé sociální skupiny ve čtvrti fungovaly. Lidem se ale koncept líbí a chtějí tam bydlet. Setkáváme se každý týden.

Jaká další infrastruktura zajišťuje ekologičnost projektu?

Čtvrť si bude přes třetinu energie, kterou spotřebuje, vyrábět sama pomocí fotovoltaických panelů na střechách a geotermální energie. Zbytek se pak bude vyrábět v blízkém okolí. Přitom zhruba 70 % energie využijeme na ohřívání a chlazení.

Potřebujete ve Španělsku topení?

Ano. V zimě je u nás třeba jen deset nebo pět stupňů.

Jaké další technologie uplatníte?

Budeme sbírat dešťovou vodu. Je to však obtížné, protože ve Valencii prší jen pár dnů v roce, zato hodně. Třicet procent vody potřebné na zavlažování bude z této dešťové vody. Veškerou vodu však budeme stoprocentně čistit, takže zbytek vody pro zavlažování bude z vyčištěné odpadní vody. A zavlažování bude třeba – poroste tam přes dva tisíce stromů.

Jaké využití mají ve vaší vizi roboti?

Počítáme s využitím robotů, kteří zajišťují sběr a třídění odpadů.

Nebude to ale celé drahé?

Ne, domníváme se, že nikoli. Nechceme být udržitelní, jenom co se energie týče, ale také sociálně a ekonomicky. Asi třicet procent domů bude mít regulovanou cenu. Byty se budou pronajímat, nikoli prodávat. Nejde jenom o budovy, ale o udržitelný způsob života. Takže nebude to satelit, kde rodina potřebuje mít dvě auta, aby se všichni dostali tam, kam potřebují. Plánujeme lepší napojení na veřejnou dopravu: zatím máme jen linku tramvaje poblíž a stanici metra asi 2 km daleko. Řešení je například v mikromobilitě, což se týká elektrokol či elektrických skútrů. Plánujeme řešení pro sdílení elektrokol, ale i automobilů. A také na klasickou chůzi.

Kdy bude Barrio La Pinada hotová?

Zatím jsme ve fází urbanistického plánování a jednání s budoucími obyvateli. Brzy se začne se stavbou, již máme smlouvy s budoucími obyvateli. Koncem příštího roku chceme dokončit první fázi – asi 58 bytů. A také otevřít školu.

Vyrostou podobné čtvrti i jinde?

Chceme toto
řešení použít i v jiných lokalitách, v jiných španělských městech, ale
například i v Argentině. A něco by se jistě dalo vymyslet i pro Česko.

A myslíte si, že kromě ekologických ohledů bude život v Barrio La Pinada skutečně lepší?

Ano. Lidé se budou znát, protože se už znají teď, a budou si pomáhat jako sousedé. Takto jsme totiž začali: nikoli stavbou domů, ale budováním komunity. Tedy v podstatě obráceně než běžné projekty. Lidé se rozhodují ne o tom, zda si hotovou čtvrť zvolí za své bydliště, ale o tom, jak chtějí v budoucnu žít.

Autor: Petr Bílek

Další rozhovory