Gambusie komáří je agresivní druh ryby, který v prostředí bez přirozeného predátora páchá nezměrné škody. A jak už to známe z historie, tam, kde příroda nestačí, občas vypomůžou vědci – sestrojili totiž robotickou kopii ryby, které se gambusie bojí ze všeho nejvíc.
Mezinárodní svaz ochrany přírody zařadil dokonce malou rybku pocházející původně ze Severní Ameriky mezi 100 nejvíce škodlivých invazivních exotických druhů. Populace gambusie komáří, pokud není regulována okounkem pstruhovým, se totiž nekontrolovatelně rozrůstá.
Navíc jde o vysoce adaptivní druh, který se rychle uzpůsobuje na různé životní podmínky. Její počty rostou exponenciálně, což ústí ve stav, kdy vykrmuje potravu jiným druhům, známé jsou ale gambusie komáří i tím, že útočí na jiná zvířata.
Společný tým vědců z New York University a University of Western Australia proto vyvíjí robotickou rybu, která má zamezit škodlivým důsledkům působení gambusie komáří. Věrná napodobenina okounka pstruhového údajně vystraší agresivní ryby do té míry, že klesá míra jejich další reprodukce.
Konkrétně jde o stres, který jak svou podobou, tak ale i projevy chování, robotický okounek v gambusiích vyvolává. Zatím jen v laboratoři vědci prokázali, že pod nátlakem vyčerpávají jedinci invazivního druhu rychleji nahromaděné zásoby energie, což se v důsledku projevuje na ochotě a potřebě se množit.
„Pokud je nám známo, naše studie je vůbec první, která používá roboty k vyvolání reakce na nebezpečí u invazivního druhu,“ vysvětluje Maurizio Porfiri z New York University. „Výsledky naznačují, že robotická ryba, která dokáže věrně napodobit způsob plavání a vizuální vzhled okounka pstruhového, má v laboratorních podmínkách výrazný a trvalý vliv na gambusii komáří.“
„Je třeba samozřejmě podniknout další studie, abychom zjistili, jestli tyto výsledky půjde aplikovat na populace žijící v divoké přírodě,“ nastiňuje další kroky výzkumného týmu Giovanni Polverino z University of Western Australia, „ale i tak už se jedná o zcela konkrétní demonstraci schopností robotiky řešit problém s gambusií komáří.“
Autor: Petr Pláteník