Včera odstartoval druhý ročník festivalu a konference Future Port Prague, který odhaluje zákoutí budoucnosti v nanotechnologiích, digitálních médiích, umělé inteligenci, zdravotnictví, vzdělávání nebo (udržitelné) dopravě. Vedle špiček jednotlivých odvětví zde vystoupil bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, první oficiálně uznaný kyborg Neil Harbisson nebo šestnáctiletý kanadský podnikatel Shalev Lifshitz.
Na první pohled se může zdát, že Future Port Prague, jehož druhý ročník probíhá 10.–11. 9. 2019 na holešovickém Výstavišti, je navýsost technokratickou událostí. Zdání klame. Už při vstupu do areálu si může návštěvník „osahat“ praktické výsledky činnosti desítek vývojářů, technologů a vizionářů, kteří se věnují například budoucnosti mobility. Vedle převládajících posledních výstřelků e-automobilů (Škoda, Tesla nebo BMW) zde jsou k vidění také e-skútry, profesionální drony, vychytaná elektrokola nebo luxusní designový elektrický člun Keel Craft pionýra Davida Miklase.
Tento výstavní salón je ale pouhým předsálím toho nejdůležitějšího. Hlavní pavilon je obsazen stánky podle jednotlivých segmentů, kterým se akce s podtitulem „největší futuristický open-air festival v srdci Evropy“ věnuje. Budoucnost vzdělávání v digitálním věku představuje mimo jiné nakladatelství Flowee, které vydává publikace se zaměřením na digitální gramotnost. Technologické stánky, kterým vévodí robotická expozice firmy ABB, ukazují budoucnost manuálních činností kontrolovaných a monitorovaných sofistikovanými roboty, jejichž obsluha znamená revoluci v organizaci práce.
Inspirujte se na konferenci
Vedle statických exponátů si návštěvníci mohou vyzkoušet na vlastní kůži elektrokola, drony, světy virtuálních a rozšířených realit, využití technologií ve vzdělávání, školství nebo zdravotnictví. Bezemisní a pohodlné formy dopravy (včetně chytrých zastávek!), ale také novinky v kosmetice, oděvním průmyslu, tovární výrobě a rozmanité uplatnění nanotechnologií – to jsou trendy letošního ročníku.
Součástí programu je také inspirační konference, na které vystupují vizionáři světového formátu, výjimečné osobnosti, které měly odvahu hledat nekonvenční řešení a vize – Andrej Kiska, prof. Samuel H. Sternberg, Shalev Lifshitz, Bryony Cole, Gary A. Bolles nebo členové Pražského filharmonického orchestru. Konference letos na pěti pódiích představuje přes šedesát špičkových řečníků napříč obory, které spojuje jediné – jsou vizionáři ve svých oborech a odvětvích a pracují na budoucích řešeních současných výzev.
Povolte uzdy fantazii
3D tisk venkovního mobiliáře z betonu, módní textil z nanovláken, chytré zastávky, vývoj syntetického masa ze zvířecí tkáně, biodegradabilní evakuační župan proti ohni, technologie v oblasti sexuality nebo nové implantáty představené osobně prvním oficiálně uznaným kyborgem na světě. To je jen nepatrný výběr témat a projektů akce, kde je networking a inspirace hlavním cílem a kde se setkávají startupoví nadšenci, investoři s globálními giganty.
Babylon budoucnosti vás zve i dnes. Bohatý program festivalu i konference pokračuje ve středu 11. září od 8 hodin.