;

Pomůžou roboti vyřešit celoplanetární problémy?

15. 08. 2019

Pomůžou roboti vyřešit celoplanetární problémy?

Nedostatek potravy, úbytek vody, vyčerpání nerostných zdrojů nebo vážné nemoci, to vše ohrožuje už dnes, ale především do budoucna lidstvo jako celek. Se zajímavými řešeními přicházejí výzkumníci v oblasti robotiky a umělé inteligence. Na co vše se máme připravit?

Vědci z Polytechnické univerzity v ruském Tomsku například vyvíjejí robotické včely, „robovčely“, které by měly opylovávat květy stejně dobře jako ty živé. Fatální úbytek včelstev je jednou z vážných hrozeb, která se nad námi vznáší. Robotické náhrady jsme se už dočkali, limituje nás zatím ale cena – výroba zkušebního vzorku 100 včel vyšla na 1,4 milionu dolarů.

Na stejný problém se zaměřili také výzkumníci z japonského National Institute of Advanced Industrial Science. Před dvěma roky odzkoušeli využití dronů při opylování květů. Prozatím jen dálkově ovládaných, ale pracuje se i na automatizované verzi.

Čistá energie

Možné řešení problému s pomalu se vyčerpávajícími fosilními palivy hledají spojenými silami výzkumníci z Princetonské univerzity a U.S. Department of Energy’s Princeton Plasma Physics Laboratory. S pomocí superpočítače chtějí vyvinout fúzní reaktor fungující tak, aniž by docházelo k přerušování produkce. Při výrobě fúzní energie totiž nevznikají skleníkové plyny a údajně je i takřka kompletně čistá, pokud jde o další efekty na životní prostředí.

Zdroj: Pixabay

Umělá inteligence a robotická řešení jsou také vyžívány v oblasti zdravotnictví a osvěty. USC Center for AI for Society např. vyvinula systém umělé inteligence určený k informování veřejnosti o rizicích AIDS a s tím souvisejících preventivních opatřeních. Z měřených výsledků vyplývá, že systém dosahuje 150 % výsledku v porovnání s lidmi.

Jak vyzrát na sinice

Co se týče vody, nabízejí nám zatím robotické nástroje pomoc, pokud jde o omezení plýtvání touto životadárnou tekutinou, ale třeba i v souvislosti se zlepšením podmínek vodních rostlin. Kanadská Univerzita ve Waterloo kupříkladu vyvinula umělou inteligenci, která skenuje vodu a vyhledává sinice, které – jak dobře víme – se dovedou rychle šířit a ve vodních ekosystémech hubit ostatní rostlinný život.

Zprávu přinesl server Robotics Business Review.

Autor: Petr Pláteník

Další články