Nedostatek potravy, úbytek vody, vyčerpání nerostných zdrojů nebo vážné nemoci, to vše ohrožuje už dnes, ale především do budoucna lidstvo jako celek. Se zajímavými řešeními přicházejí výzkumníci v oblasti robotiky a umělé inteligence. Na co vše se máme připravit?
Vědci z Polytechnické univerzity v ruském Tomsku například vyvíjejí robotické včely, „robovčely“, které by měly opylovávat květy stejně dobře jako ty živé. Fatální úbytek včelstev je jednou z vážných hrozeb, která se nad námi vznáší. Robotické náhrady jsme se už dočkali, limituje nás zatím ale cena – výroba zkušebního vzorku 100 včel vyšla na 1,4 milionu dolarů.
Na stejný problém se zaměřili také výzkumníci z japonského National Institute of Advanced Industrial Science. Před dvěma roky odzkoušeli využití dronů při opylování květů. Prozatím jen dálkově ovládaných, ale pracuje se i na automatizované verzi.
Čistá energie
Možné řešení problému s pomalu se vyčerpávajícími fosilními palivy hledají spojenými silami výzkumníci z Princetonské univerzity a U.S. Department of Energy’s Princeton Plasma Physics Laboratory. S pomocí superpočítače chtějí vyvinout fúzní reaktor fungující tak, aniž by docházelo k přerušování produkce. Při výrobě fúzní energie totiž nevznikají skleníkové plyny a údajně je i takřka kompletně čistá, pokud jde o další efekty na životní prostředí.
Umělá inteligence a robotická řešení jsou také vyžívány v oblasti zdravotnictví a osvěty. USC Center for AI for Society např. vyvinula systém umělé inteligence určený k informování veřejnosti o rizicích AIDS a s tím souvisejících preventivních opatřeních. Z měřených výsledků vyplývá, že systém dosahuje 150 % výsledku v porovnání s lidmi.
Jak vyzrát na sinice
Co se týče vody, nabízejí nám zatím robotické nástroje pomoc, pokud jde o omezení plýtvání touto životadárnou tekutinou, ale třeba i v souvislosti se zlepšením podmínek vodních rostlin. Kanadská Univerzita ve Waterloo kupříkladu vyvinula umělou inteligenci, která skenuje vodu a vyhledává sinice, které – jak dobře víme – se dovedou rychle šířit a ve vodních ekosystémech hubit ostatní rostlinný život.
Zprávu přinesl server Robotics Business Review.
Autor: Petr Pláteník