;

Připraví počítačově generovaný Will Smith o práci skutečného Willa Smithe?

06. 08. 2019

Připraví počítačově generovaný Will Smith o práci skutečného Willa Smithe?

V chystaném americkém filmu Gemini Man obsadí obě dvě hlavní role populární herec a rapper černé barvy pleti. Zajímavost je v tom, že nepůjde o dvojroli v klasickém slova smyslu.

Will Smith na snímku Paramount Pictures

Zápletka filmu se točí kolem toho, že nájemný zabiják za zenitem kariéry se sám stane terčem vražedného útoku. A vykonavatelem není nikdo jiný než jeho vlastní mladší já. Nemá smysl se zabývat ohledy uvěřitelnosti či pravděpodobnosti v případě zjevného sci-fi díla. Pozoruhodnější je skutečnost, že mladý Will Smith, objevující se ve filmu, je kompletně celý animovaný.

Digitální úpravy vzhledu, nebo dokonce animování mrtvých herců prostřednictvím technologie CGI už samozřejmě pár let nejsou žádnou novinkou. Rozporuplné reakce mezi fanoušky vyvolalo například (stále ještě nedokonalé) oživení více než 20 let mrtvého herce Petera Cushinga pro postavu Grand Moffa Tarkina ve filmu Rogue One: Star Wars Story. Až s posměchem se pak setkalo digitální omlazení Roberta Downeyho Jr. v jedné ze scén ve snímku Captain America: Občanská válka.

Komu patří hercův obraz?

V obou případech se z celkem pochopitelných důvodů počítačem generované podoby herců objevují v krátkých úsecích filmu. Převratnost Gemini Mana spočívá v tom, že omlazený Will Smith je jedním z hlavních hybatelů děje. A co víc, nevyhnutelně se bude objevovat ve stejných záběrech jako jeho současné já.

I když podklad pro herecké kreace „mladšího“ Smithe pochopitelně stále musel poskytnout samotný herec, vyvstávají touto situací do budoucna zajímavé otázky, ať už legální, morální, nebo jiné. Například, kdo může nakládat s tímto uměle generovaným obrazem herce, výhledově třeba i s celou matricí, schopnou přehrávat scény bez zatím nezbytného podkladu v hercově akci? Doposud totiž platila v Hollywoodu praxe, že součástí smluvního závazku v případě herce není jen výkon na place, ale i třeba právo produkční společnosti disponovat s jeho vizuální prezentací a podobou (např. figurky v merchandisingu).

Digital beauty

Stát Kalifornie i z toho důvodu zvažuje zavedení legislativy, která by po vzoru autorského práva garantovala jedincům a jejich dědicům nárok nakládat dle vlastní vůle se svou podobou (i digitálně generovanou) až do doby 70 let po jejich smrti. Některé z hvězd mají už dnes ve smlouvách položky týkající se takzvané „digitální krásy“ (digital beauty), které vymezují, kdy omlazovací a upravující zásahy jsou, a kdy už zase nejsou přípustné. Jak totiž píšou v článku na serveru National Post, „Hollywood budoucnosti obydlený jen 25letými svěžími obličeji se zdá být jako obzvlášť ujetá verze dystopie“.

Zdroj: Printscreen z videa na youtubovém kanálu TopMovieClips

Autor: Petr Pláteník

Další články