Když před více než dvěma roky ohlásili zástupci Brna záměr dovést do jejich města hyperloop, znělo to stále jako hudba vzdálené budoucnosti. Dnes už díky společnosti Hardt Hyperloop známé přesný rok, kdy se budeme po Evropě přepravovat kosmicky rychlým dopravním prostředkem.
Už roku 2028 chce holandská firma začít provozovat komerční linky hyperloopu spojující evropské metropole. Při jednání se státními institucemi i firmami mají její zástupci jeden jednoduchý, ale silný argument: chtějí starý kontinent propojit superrychlým dopravním prostředkem poskytujícím přímočarou přepravu napříč Evropou.
„Hyperloop nám umožní propojit tyto země tak, že budete moct cestovat přes celý kontinent stejným způsobem, jak to je dnes možné v USA,“ prohlásil Tim Houte, šéf Hardt Hyperloop, v rozhovoru pro CNBC.
Jako auto na dálnici
Technika vyvíjená holandskou firmou samozřejmě počítá s principem vystřelování kapslí potrubními tunely. Inovací má být možnost, aby se kapsle přesouvaly mezi jednotlivými jízdními pruhy, stejně jako to jde s autem pohybujícím se po dálnici. Celý mechanismus má fungovat bez toho, aniž by byly třeba nějaké dodatečné pohyblivé části.
Projekt se zatím nachází ve fází úvodního zkoušení. Hardt Hyperloop pro tyto účely postavilo 30metrový zkušební tunel v holandském městě Delft. V plánu je ale vybudovat velké evropské centrum pro hyperloop, kde by měl stát tunel dlouhý až 3 kilometry. Jeho spuštění je ohlášeno na rok 2021, ale vše závisí samozřejmě na potřebných investicích.
Bez investic to nepůjde
Hardt Hyperloop se zatím daří pro své záměry získávat silné a zvučné partnery, jako je např. německý národní dopravce Deutsche Bahn nebo výrobce oceli Tata Steel. Podaří-li se jim dotáhnout celý podnik do konce, měli bychom se dočkat ekologičtějšího a snad i levnějšího dopravního prostředku, než jakými jsou dnes vlaky nebo letadla.
Autor: Petr Pláteník