;

6 výjimečných start-upů ze světa robotiky (1.díl)

23. 07. 2019

6 výjimečných start-upů ze světa robotiky (1.díl)

Roboti míří na oceán, do stavebnictví, ale také se učí od lidí pomocí chytrého oblečení. Podívejte se na 6 zajímavých robotických start-upů, které už nejsou jen sci-fi.

Robotika je jedním ze specifických odvětví, která mají zároveň praktické výstupy a vedle toho jsou i cool. Pokud chceme najít svěží a zajímavou inspiraci v této branži, nejlepší cestou je sledovat start-upy. Rozběhnout úspěšný start-up na poli robotiky není dnes vůbec jednoduché. Řada společností dělá základní chyby a brzy končí, nicméně existuje také řada těch, kteří vědí, co dělají. Například ty, o kterých píšeme v tomto článku. Pojďme si projít šest inspirativních robotických firem, které vytvářejí skvělé věci a jsou díky tomu výjimečné.

Seznamte se s plouvocím dronem

Saildrone v reportáži Bloomberg

Je toho spousta, co se můžeme naučit z oceánů, ovšem zdolávat je na vlastní pěst s omezenými zdroji je vzhledem k jejich rozloze mnohdy nadlidský úkol. Pro tento úkol je nutné automatizované řešení efektivního a výkonného sběru dat, což je přesně to, co dělá firma Saildrone. Ve své centrále v San Franciscu navrhuje a buduje autonomní mořeplavecký modul, který sbírá rozmanitá data, včetně povětrnostních podmínek a pohybu oceánů. Tyto moduly se nepohybují kdovíjak rychle, ale ani to není nutné. Jsou poháněné větrnou a solární energií a proto mohou plout téměř neomezeně dlouho.

Saildrone navíc průběžně pracuje na shromažďování obrovského množství užitečných souborů dat v reálném čase, například o aktivitách ryb nebo dopadech klimatických změn. Firma své drony také pronajímá vládám a významným nevládním organizacím.

Robot stavař šetří čas

Dusty Robotics
Dusty Robotics na stavbě

Jedním z průmyslových odvětví, které těží z inovací v oblasti robotiky, je stavebnictví. Jsou k tomu dva hlavní důvody: v úsporách při závádění provozní efektivity se točí mnoho peněz, neboť stavět je v dnešní době velmi nákladné. Za druhé, stavební dělníci jsou nejčastěji ohroženými pracovníky, co se týká zranění nebo nemoci.

V roce 2018 se konstruktérka robotů Tessa Lau rozhodla rozběhnout crowdfundingovou kampaň se zaměřením na bezpečnost pod názvem Dusty Robotics. Tato společnost se věnuje automatizaci těch nejzákladnějších úkonů a činností na stavbách. Přestože je projekt teprve na začátku, vznikl už autonomní mobilní robot, který značí rozvržení stavby podle nákresů, při samotné stavbě je tedy jednoduché se pouze nechat vést systémem značek.

Tato vychytávka je důležitá pro samotnou bezpečnost dělníků – čím lehčí je jejich vybavení, tím více času a energie mají na důležitější a nebezpečnější úkoly s maximem zabezpečení.

Jak bude fungovat robot v supermarketu?

Robot Marty od Badger Technologies již brzy v maloobchodní síti?

Automatizace již dokázala proměnit svět obchodu v mnoha důležitých směrech, což vyplývá zejména z masivního přesunu do oblasti e-commerce. Stroje pronikají do světa online prodeje stále více a pokud obchodujete bez „kamenného“ obchodu s výlučným prodejem online, můžete vydělat skutečné jmění.

Jak se ale může automatizace a robotizace dotknout kamenných obchodů, které nelze zcela nahradit, jako například prodeje potravin? Může. Například tak, jako to udělala firma Badger Technologies založená v roce 2017, která vytvořila autonomního služebního robota jménem Marty.

Martyho místo je přímo v obchodě, kde se pohybuje ve vymezeném prostoru a monitoruje průběh nákupů s cílem zajištění bezpečnosti a zákaznické spokojenosti. Objevuje a hlásí spadené nebo rozsypané potraviny, pomáhá zaměstnancům, doplňuje regály a kontroluje cenovky. Jakmile skončí v roce 2019 jeho vývojová fáze, nebuďte příliš překvapeni, když na jednoho Martyho narazíte i ve vašem oblíbeném obchodě.

…pokračování v zítřejším článku

Zdroj: RoboticsBusinessReview.com

Autor: Tomáš Vrána

Další články