Jeff Bezos a Bil Gates sází na vodík. Stali se investory ve společnosti ZeroAvia, která se zabývá vodíkovým letectvím. Společnost získala 38 milionů dolarů (skoro 820 milionů korun).
Využití vodíku je považováno za klíčové při snížení emisí uhlíku z letecké dopravy. V roce 2019 vyprodukoval letecký průmysl přes miliardu tun uhlíku a aktuálně tvoří okolo 2 procent celosvětových emisí. Do projektu ZeroAvia se zapojily i investiční fondy založené dvěma nejbohatšími lidmi planety, Billem Gatesem (Microsoft) a Jeffem Bezosem (Amazon).
Projektu se dostalo podpory od britské vlády a skupiny investorů, která zahrnuje fondy založené Billem Gatesem a Amazonem, tedy Jeffem Bezosem. Společnost ZeroAvia má ambice snížit emise uhlíku z leteckého sektoru nahrazením pohonu spalujícího fosilní paliva systémem vodíkových palivových článků.
Projektu se věří. Získal už stovky milionů korun
Podle agentury Bloomberg společnost získala v první vlně 21,4 milionu dolarů (460 milionů korun) z fondů Ecosystem Integrity Fund a Breakthrough Energy Ventures. Mezi další investory v tomto kole patřil fond Amazonu Climate Pledge Fund, Horizons Ventures, Shell Ventures a Summa Equity. Vláda Spojeného království poskytla 12,3 milionu liber (358 milionu korun) na pomoc londýnsko-kalifornské společnosti za cílem výroby 19místného vodíkem poháněného elektrického letadla do roku 2023.
Podle agentury Bloomberg letecký průmysl přidal do atmosféry v roce 2019 více než 1 miliardu tun oxidu uhličitého. Vodík by mohl být klíčem k omezení emisí z tohoto odvětví v nadcházejících desetiletích. Největší výrobce letadel na světě Airbus SE představil své vlastní plány na vývoj letadel na vodíkový pohon v tomto roce.
První let vodíkového letadla proběhl v září
Letadlo s technologií vodíkových palivových článků ZeroAvia uskutečnilo svůj první let z výzkumného a vývojového zařízení společnosti v anglickém Cranfieldu v září. Generální ředitel Val Miftakhov uvedl, že 10 leteckých společností se připravuje na využití technologie, jakmile bude připravena k prodeji v roce 2023.
Společnost nedávno oznámila plány na spolupráci s British Airways. Severské země také prosazují dekarbonizaci vnitrostátních letů. ZeroAvia si klade za cíl ukázat, že do roku 2023 může letět letadlem o délce 804 kilometrů s až 20 sedadly. Do roku 2030 chce dosáhnout rozsahu až 1600 kilometrů s více než 100 sedadly.