Podle studie, kterou si nechalo vypracovat místní ministerstvo energetiky, by přechod na produkci poháněnou nízkoemisním vodíkem mohl v budoucnu přinést až 130 000 nových pracovních příležitostí. Uplatnění by vodík našel například při výrobě oceli, která je s tímto regionem tradičně spojena.
Jak uvádí na svém webu deník Die Welt, politici z vládnoucích stran jsou přesvědčeni, že Severní Porýní-Vestfálsko má nejlepší předpoklady stát se centrálním překladištěm pro tento „zdroj energie budoucnosti“.
Nezbytnou
podmínkou ale podle ministra energetiky Andrease Pinkwarta z FDP je,
že se přechod na vodíkové hospodářství začne realizovat co
nejdříve. Pokud klíčové sektory průmyslu jako výroba oceli
nebo minerálního oleje a chemický průmysl v průběhu
nastávajících 20 let přizpůsobí svůj provoz vodíkové
energii, budou z toho těžit i další regiony a odvětví.
Návrh kriticky připomínkovali Zelení s požadavkem, aby byl celý průmyslový přerod poháněn jen zeleným vodíkem. To by si ale vyžádalo masivní investici do obnovitelných zdrojů. Poslankyně za tuto stranu Wibke Brems dokonce obvinila vládní partaje, že se tímto kompromisním programem snaží vyhýbat řešení otázky výstavby větrných elektráren.
S tím ale nesouhlasí ministr Pinkwart, který prohlásil, že tzv. modrý vodík, vyráběný na bázi zemního plynu, je nezbytný pro období překlenující Německo na cestě k bezemisní produkci, které chce tento stát dosáhnout do roku 2050.
Autor: Petr Pláteník