;

Do pěti let bude ekologicky vyráběný vodík nejlevnější

15. 01. 2020

Do pěti let bude ekologicky vyráběný vodík nejlevnější

Více než 95 % průmyslově využívaného vodíku se dnes vyrábí parním reformováním metanu, přičemž se s každou tunou vyrobeného vodíku uvolní osm až jedenáct tun oxidu uhličitého. Hlavním tématem debaty na 10. zasedání Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA), které se minulý týden konalo v Abú Zabí, byl rozvoj ekologicky vyráběného vodíku – tedy vodíku generovaného elektrolýzou za využití elektřiny z obnovitelných zdrojů. Účastníci debaty se shodli, že cena ekologického vodíku by se v následujících desetiletích měla snížit o polovinu.

Thani Al Zeyoudi, ministr životního prostředí Spojených arabských emirátů (SAE) u kulatého stolu o vodíku prohlásil: „Když budou dostatečné investice, ekologická výroba vodíku se do pěti let stane nákladově konkurenceschopným odvětvím. V SAE stavíme první elektrolytickou stanici na vodík. Stavba probíhá v oblasti , která je celá napájená solární energií.“

Evropský komisař pro energetiku Kadri Simson dodal, že vodík je „zásadním prostředkem,“ který umožní Evropské unii splnit cíle nulových emisí do roku 2050. Faith Birol, výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii: „Vodík může přispět k vyřešení mnoha energetických problémů. Může pomoci dekarbonizaci oborů jako je výroba oceli, chemický průmysl, nákladní silniční a lodní doprava i letecká doprava. Vodík rovněž může zvýšit energetickou bezpečnost skrze diverzifikaci palivového mixu a posílení schopnosti vyvažovat sítí.“

„Naším cílem je decentralizované a masové využití vodíku. Je důležité z pilotní fáze přejít k realizace a rozvoji životaschopných projektů,“ uvedl Manuel Kühn, viceprezident společnosti Siemens pro strategii a obchodní rozvoj na Blízkém východě.

„Vodík je pro nás velmi důležitý,“ prohlásil Yasuhiro Masuyama, generální ředitel odboru pro energetické úspory a obnovitelnou energii japonského ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu. „Chceme, aby z vodíku byl tržní nástroj budoucnosti. K tomu potřebujeme infrastrukturu a potrubí. Vodík může být obchodovatelnou energií budoucnosti.“

V dalších desetiletích je důležité další urychlení vývoje za účelem zvýšení podílu vodíku v energetice. A ekologická výroba vodíku, to je do značné míry elektrolýza s využitím zelené elektřiny.

Autor: Petr Bílek

Další články