Kalifornie je země vodíku zaslíbená. Její političtí reprezentanti přišli zkraje 90. let jako první v USA se systémem pobídek stimulujících produkci a prodej vodíkových vozidel. A je to také jediný stát unie, kde jsou nyní v provozu vodíkové čerpací stanice.
Po
sérii ničivých požárů, které lze připsat na vrub klimatické
změně, bere už Kalifornie vážněji i problematiku fosilních
paliv a jimi způsobovaných škod na životním prostředí. Jednou
z cest vedle už zažitých obnovitelných zdrojů jako větrná a
solární energie se teď ukazuje využití vodíku.
Bez vodíku to nepůjde
Město
Los Angeles konkrétně se pomalu zbavuje elektráren spalujících
uhlí a hledá náhradu. Jako nejrychlejší řešení se nyní jeví
zbudování elektrárny na zemní plyn v Utahu, vypouštějící
znatelně menší množství emisí CO2. Pod vlivem ekologických
organizací vypracovalo už teď ale Oddělení vodních a
energetických zdrojů Los Angeles harmonogram postupného přechodu
od spalování zemního plynu k čistému vodíku.
„Neexistuje momentálně mně známý způsob, jak přejít k 100% využití obnovitelných zdrojů bez toho, že bychom mezitím použili vodík ve směsi,“ citují šéfa oddělení Martyho Adamse v článku na webu Los Angeles Times. Když půjde vše podle plánů, bude díky nainstalovaným turbínám už v roce 2025 schopná továrna v Utahu spalovat směs tvořenou 30 % vodíku a 70 % zemního plynu.
Dalším a konečným stanoveným cílem je pak provoz elektrárny čistě na vodík od roku 2045. To je také datum, ke kterému by město Los Angeles chtělo definitivně přejít na 100% zásobování energií z ekologicky přívětivějších zdrojů. „Uděláme ale vše pro to, abychom to stihli ještě dříve,“ tvrdí Adams.
Nejrychleji, co to půjde
Starosta města Eric Garcetti okomentoval záměr využívat vodík při produkci energie pro Los Angeles „jako unikátní šanci smysluplným způsobem snížit emise skleníkových plynů, umožňující rychlý a hladký přechod na energii pouze z obnovitelných zdrojů“.
„Klimatická krize klade nároky na místní samosprávy, aby nejrychlejším možným způsobem, jak nám technologické inovace umožňují, přešly na čistou energii,“ vyjadřuje své přesvědčení starosta Los Angeles. „I proto jsem Oddělení vodních a energetických zdrojů nařídil, aby urychlovalo náš přechod na energetickou soustavu bez emisí uhlíku při každé možné příležitosti.“
Že není jen politikem prázdných frází, dokázal Eric Garcetti před několika měsíci, kdy rozhodl postupně ukončit provoz 3 ze 4 lokálních menších elektráren na zemní plyn.
Autor: Petr Pláteník