Všichni jsme slyšeli o tom, jak milionový obchod začal na základě jednoho e-mailu, který oslovil toho správného, dříve neznámého, potenciálního zákazníka. Jak se ale k takovým lidem dostat? Jak získat ten správný e-mail?
Někteří lidé se dají dohledat dobře, ale většina neuvádí svoji e-mailovou adresu, uvádí web propellercrm.com. Nyní vám ukážeme, jakými způsoby se dá hledaná e-mailová adresa jednoduše a bez drahých nástrojů nebo technologií najít.
Krok 1: Zkontrolujte obvyklá místa
Ze začátku se zaměříme na tradiční a logické metody. Většina lidí, kteří chtějí být kontaktováni (například umělci, novináři nebo manažeři), uvádějí svoji e-mailovou adresu na jednom z několika míst na webu.
- Twitter – profil
- LinkedIn – kontakt na profilu
- Facebook – kontakt na profilu
- Osobní webové stránky (kontaktní informace)
- Firemní webové stránky (kontaktní informace)
Další klasickou metodou je zadat jméno hledané osoby do Googlu (občas se e-mail takto objeví i v dostupném dokumentu ve Wordu nebo PDF souboru z konferencí či seminářů).
Většinou to ale není tak jednoduché, proto je potřeba použít další ověřené postupy.
Krok 2: E-mail zkuste uhádnout
Pokud žádným způsobem uvedeným výše neuspějete, zkuste tento e-mail uhodnout, například následujícím způsobem:
[křestní jméno] @ [doména]
[křestní jméno] [příjmení] @ [doména]
[křestní jméno]. [Příjmení] @ [doména]
[křestní jméno] – [příjmení] @ [doména]
[první počáteční] [příjmení] @ [doména]
[první iniciála] [poslední iniciála] @ [doména]
U firemních e-mailů je běžné, že stačí najít jeden e-mail se jménem pracovníka a analogicky si jej odvodit pro hledanou osobu.
Př.
Hledáme kontakt pro pana Františka Horáka ze společnosti První kanalizační, s.r.o.
Nalezneme webovou stránku www.prvnikanazizacni.cz a na ní objevíme e-mail d.plecita@ prvnikanazizacni.cz. Analogicky tedy můžeme použít pro pana Nováka odhadnutý e-mail ve tvaru f.horak@ prvnikanazizacni.cz
Je také možné v tomto kroku využít nástroj Mailtester k ověření adresy prostřednictvím skutečného poštovního serveru.
Krok 3: Zkontrolujte nepříliš obvyklá místa
Pokud jste ještě nenašli hledanou e-mailovou adresu, vraťte se zpět sociální média a poradíme vám další dva triky.
- Zkontrolujte stránku fanoušků osoby na Facebooku
- Zkontrolujte oblíbené FB stránky osoby na Facebooku
V obou případech, když budete mít štěstí, můžete objevit v historii konverzace e-mail hledané osoby.
3. Prohledejte na Twitteru historii tweetů
I na Twitteru se dá v historii objevit hledaná e-mailová adresa. Sledovat všechny tweety by bylo velmi pracné, proto můžete využít nástroj Allmytweets.net. Tento šikovný nástroj načte všechny tweety z jednoho účtu a zobrazí je v jednom velkém seznamu prostého textu. To je skvělé, protože na této stránce můžete jednoduše použít kombinaci kláves Ctrl + F a vyhledat výrazy jako „@gmail“ nebo „e-mail“ a zjistit, zda se hledaná adresa zde objeví.
Tento nástroj je také skvělý v tom, že obsahuje také tweety začínající twitterovým popisovačem jiné osoby, tzn. že jsou zde zahrnuty i tweety, které by se nezobrazily v jejich výchozím zdroji.
Krok 4: Vraťte se na Google
Stále jste nic neobjevili? Nevadí, vraťte se tedy zpět na Google.
Pravděpodobně jste zvyklí odejít z Googlu, když v prvních pár stránkách neobjevíte výsledek. Ale zkuste být důslední a vytrvalí! I když na prvních stránkách nebudete mít štěstí, můžete hledanou e-mailovou adresu objevit třeba na 35. stránce v příspěvku z roku 2002.
Krok 5: Využijte vyhledávací technologie
V neposlední řadě existuje mnoho nástrojů, které můžete použít k vyhledání e-mailových adres. Uvedeme vám tři nejpopolárnější:
Clearbit Connect
Clearbit Connect se připojuje přímo do Gmailu a poskytuje možnosti přímého vyhledávání e-mailové adresy.
Tento nástroj prohledává web a vytváří profily z veřejně dostupných dat. Spoléhá se ale také na ostatní své uživatele, kteří tuto službu využívají. Takže své hledané kontaktní údaje poskytujete dalším uživatelům tohoto vyhledávajícího nástroje.
Datanyze Insider
Tento nástroj funguje podobně jako Clearbit Connect, ale Datanyze Insider postupuje při hledání e-mailu jinak. V zásadě provádí výše uvedenou metodu „hádání“, aby našel e-mailové adresy, ale automatizuje proces a poté provede křížové odkazy na další e-mailové adresy ve stejné doméně. Tím identifikuje vzory.
Hunter
Hunter v zásadě vytáhne úplný seznam veřejně dostupných e-mailových adres přidružených k dané doméně. Dělá to základním procházením a vyhledáváním celého webu, ale může být opravdu efektivní pro nalezení i té e-mailové adresy, která se na webu jeví jako skrytá.
Spolu s nalezenou e-mailovou adresou vám dává procento udávající, jak jisté je, že se jedná o platnou e-mailovou adresu podle toho, kde a kolikrát se objevila. Také vám ukáže, kde tuto e-mailovou adresu našel, takže můžete sami rozhodnout, zda je důvěryhodná.
Většinou tyto nástroje používejte jako poslední možnost. I když mají bezplatné verze, většinou je vyhledávání produktivní až po zaplacení určitých doplňků, což se může prodražit.
Při použití kombinace všech těchto metod byste měli být schopni zjistit hledanou e-mailovou adresu v 95 % případů. Samozřejmě stále existuje několik e-mailových adres, které se na celém internetu skryjí skutečně dobře. V takovém případě je dobré najít obchodního partnera, spolupracovníka nebo kamaráda, o kterém si myslíte, že by dotyčnou hledanou osobu mohl znát a byl by i ochotný a schopný vás s ní seznámit. Pak už nic nebrání jí poslat kýžený e-mail.
Nezapomeňte na to, že příjemce vašeho e-mailu je skutečná osoba, která má své vlastní myšlenky, starosti a povinnosti. Využijte svoji komunikaci jako způsob, jak budovat vztah, a ne jen vydělat rychlé peníze. Výsledek se určitě dostaví.
Autor: Miroslav Oupic