Rozšířená i virtuální realita jsou sice stále ještě v plenkách, přesto se již nyní v Česku používají v mnoha firmách. Aktuálně se využívají třeba v letectví, ale i v téměř všedních aktivitách, jako je kvalitní vizualizace a prezentace dat – k tomu je využívá i Evropský statistický úřad (Eurostat).
Odborníci se shodují, že rozšířená realita (AR), stejně jako ta virtuální (VR) bude čím dál více prorůstat i do našich životů. Jejich principy tomu totiž napomáhají, protože v podstatě se jedná o technologie, které umožní ve virtuálním prostředí nebo pomocí AR brýlí přenést digitální data do reálného světa – tedy jako bychom je viděli po svém boku.
Na letadlo se smartphonem
I zdánlivě složitá kontrola letadla může být ve skutečnosti docela jednoduchá. Aplikace pomáhající s opravou letadel totiž funguje jak na drahých AR brýlích typu Microsoft Hololens, tak na smartphonu zasazeného do jednoduchého headsetu. Typ používaného zařízení ovlivní způsob ovládání (ať už se jedná o snímání zorniček, gesta nebo poklepání) i kvalitu zobrazení. Všechny funkce ale zůstávají v zásadě stejné.
A jak to vypadá v praxi? „Letecký inženýr vchází do hangáru s nasazeným headsetem. Aplikace skrze kameru rozpozná, kterým letadlům se dnes má věnovat a v zorném poli mu je na displeji označí. Ve chvíli, kdy přijde ke stroji, se mu v levé části zorného pole objeví checklist a v pravé části manuál k prvnímu kroku práce, která ho na daném stroji čeká. Součástí instrukcí jsou i podrobné nákresy jednotlivých součástek v odpovídající velikosti,“ popisuje Roman Kouba ze společnosti eMan.
Jistota, že se při opravě nic nevynechá
Při splnění úkolu se vše zaznamená podle toho, jaké zařízení pracovník používá – pohledem do určitého rohu, gestem nebo poklepáním. Poté se mu objeví další instrukce. A tímto způsobem může člověk postupovat krok po kroku a letadlo po letadle s jistotou, že nic nevynechá, s podrobným návodem neustále na očích, a přitom s volnýma rukama.
„Aplikace celý postup zaměstnance zaznamenává a následně nahrává na cloud, takže je možné jeho práci kdykoli zkontrolovat a v případě chyby vylepšit celý manuál tak, aby k ní příště už nedošlo. AR tak díky tomu pomáhá rozvinout stávající řešení, a podniky, které ji využívají, mají zjevnou konkurenční výhodu na trhu,“ komentuje Kouba.
Lepší vizualizace dat
Eurostat vzal využití moderních technologií za své. Virtuální realitu využívá k tomu, co mu jde nejlépe – tvorba statistik a dat. Výstupem je pak speciální aplikace, v níž se mohou její uživatelé obklopit prostorovými grafy v různých formách zobrazení a v reálném čase s nimi manipulovat v 3D. To přinese analytikům výrazně podrobnější a přehlednější pohled a snáze identifikují jakékoli výkyvy.
„Při tvorbě VR řešení pro Eurostat bylo stěžejní najít ideální způsob, jak skloubit potřeby analytiků a zároveň zachovat přívětivé uživatelské rozhraní,“ popisuje Kouba a pokračuje: „Některá data jsou například spojena s geografickými údaji, ta si může uživatel zobrazit na virtuální mapě, kde obratem získá lepší přehled,“ zakončuje Kouba.
Vývoj samotné aplikace trval zhruba 8 měsíců, poté byla finalizována „za běhu“ na základě zpětné vazby Eurostatu, který ji ve své úplné podobě využívá od letošního roku.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.