Čína představila ve městě Čching-tao vlak maglev, který může dosáhnout rychlosti až 600 kilometrů za hodinu (373 mil za hodinu), což z něj dělá ten nejrychlejší na světě. Maglev je zkratka vzniklá ze slov magnetické levitace. Vlak se ve vzduchu nadnáší díky elektromagnetické síle, která na něj působí.
Liang Jianiing, zástupce generálního ředitele a hlavní inženýr státní společnosti China Railway Rolling Stock Corporation (CRRR SIFANG), řekl čínským státním médiím, že vlak kromě své rychlosti vykazuje nízkou hladinu hluku a vyžaduje i méně údržby než jiné vysokorychlostní vlaky.
Prototyp nového vlaku maglev byl poprvé představen médiím v roce 2019. Ve stejném roce Čína oznámila ambiciózní plán vytvoření 3 hodinových dopravních kruhů mezi hlavními metropolitními oblastmi.
Vysokorychlostní železnice je v Číně hlavní prioritou. Cílem je propojit vlakem více velkých měst, aby se snížil čas a náklady potřebné pro cestování po nejlidnatější zemi světa. V současné době může průměrný vysokorychlostní vlak v Číně doráhnout rychlosti cca 350 kilometrů za hodinu, zatímco letadla létají rychlostí 800–900 kilometrů za hodinu. Vlak, jako je maglev, by tedy mohl vyplnit prostor mezi oběma dopravními prostředky.
Je však jedna věc, která rozšíření vlaků maglev brzdí. Je to zatím nedostatek dokončených tratí. V současné době má totiž Čína pouze jednu komerční dráhu, která spojuje šanghajské letiště Pchu-tung s Longyang Road Station ve městě. Vzdálenost 30 kilometrů trvá maglevu ujet přibližně sedm a půl minuty, přičemž průměrná rychlost, které dosahuje, činí 430 kilometrů za hodinu.
Několik nových sítí maglevu je, podle čínských médií, údajně ve výstavbě, včetně jedné spojující Šanghaj a Chang-čou a další mezi městy Čcheng-tu a Čchung-čching.
Autor: Miroslav Oupic