Společnost ABB kupuje předního světového výrobce autonomních mobilních robotů ASTI Mobile Robotics Group (ASTI). Díky rozsáhlé sadě softwarových nástrojů pokrývají robotická řešení společnosti ASTI všechny hlavní oblasti, v nichž se autonomní mobilní robotika uplatňuje.
Díky domluvené akvizici se ABB stane jedinou společností, která nabízí kompletní portfolio pro novou generaci flexibilní automatizace. Dohoda o akvizici, která je klíčovou součástí strategie růstu společnosti ABB, byla podepsána 19. července, celá transakce by měla být ukončena v polovině léta 2021. Obě strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat žádné podrobnosti týkající se kupní ceny.
Společnost ASTI byla založena v roce 1982, sídlí ve španělském Burgosu a zaměstnává více než 300 lidí ve Španělsku, Francii a Německu. Jejím většinovým vlastníkem je Veronica Pascual Boé, která je zároveň generální ředitelkou. K dalším akcionářům patří společnost Keensight Capital, která se zaměřuje na podporu rychle rostoucích ziskových společností v oblasti financí, strategického vedení a provozu.
Nová generace flexibilní automatizace
ASTI v současné době řídí jeden z největších instalovaných vozových parků autonomních mobilních robotů (AMR) v Evropě a má širokou zákaznickou základnu v automobilovém průmyslu, logistice, potravinářství a farmaceutickém průmyslu ve 20 zemích. Od roku 2015 společnost zaznamenala téměř 30% roční růst a v roce 2021 plánuje dosáhnout tržeb ve výši přibližně 50 milionů dolarů.
„Společnost ASTI je pro nás dokonalou volbou. Její špičkové portfolio v oboru, kompletní portfolio softwarových řešení i odborné znalosti v oblasti růstových segmentů nám umožní poskytovat našim zákazníkům plnou podporu v oblasti nové generace flexibilní automatizace,“ řekl Sami Atiya, prezident ABB Robotika a automatizace.
„Díky této akvizici bude ABB jedinou společností, která nabídne kompletní portfolio automatizačních systémů AMR, robotů a řešení pro automatizaci strojů od výroby přes logistiku až po místa spotřeby. Našim zákazníkům to umožní jednoduše reagovat na individuální požadavky zákazníků a využít příležitosti, které představují významné změny spotřebitelské poptávky,“ dodal Atiya.
Místo dnešní lineární výrobní linky plně flexibilní sítě
Systém AMR bude podporovat nebývalou míru flexibility v nejrůznějších segmentech, od výroby, logistiky a intralogistiky přes plnění objednávek (fulfillment) až po maloobchod a zdravotnictví. Umožní rovněž oběma společnostem realizovat společnou vizi, v jejímž rámci chce ABB spolu s ASTI pomoci zákazníkům nahradit dnešní lineární výrobní linky plně flexibilními sítěmi, kde inteligentní AMR autonomně zajišťují přesuny materiálů, dílů a hotových výrobků mezi inteligentně propojenými pracovišti, ať již v továrnách, logistických centrech, laboratořích, nebo obchodech a nemocnicích.
„Máme s ABB shodnou vizi – chceme podporovat flexibilitu a konkurenceschopnost našich zákazníků rychlejším zavedením automatizace na pracovišti. Jedná se o další vzrušující etapu naší cesty, kdy společnými silami urychlíme naše inovační plány, rozšíříme naše globální služby zákazníkům, partnerskou síť, výrobní a realizační kapacity a využijeme přístupu společnosti ABB na celosvětový a zejména čínský trh. Jsem ráda, že se mohu připojit k týmu vedení ABB Robotika a automatizace a rozvíjet AMR tak, abychom náš ambiciózní plán růstu realizovali,“ uvedla Veronica Pascual Boé, generální ředitelka společnosti ASTI.
Zaměření na nové segmenty jako e-commerce nebo zdravotnictví
Portfolio společnosti ASTI v oboru AMR zahrnuje autonomní tahače i širokou škálu řešení pro manipulaci s předměty a jejich přesun (skladové systémy typu „goods-to-person” pro podávání regálů či polic, řešení pro zvedání a přesun výrobků či materiálu), jakož i komplexní nabídku softwaru, od navigace a řízení vozidel přes správu vozového parku a objednávek až po sledovací systémy využívající cloudovou technologii.
Akvizice umožní spojit portfolio ASTI s portfoliem robotů, strojní automatizace, modulárních řešení a softwarových řešení společnosti ABB včetně simulačního a programovacího nástroje RobotStudio®. Zákazníci ABB tak budou mít k dispozici jedinečné a komplexní automatizační portfolio.
Společnosti ABB a ASTI mají znalosti a zkušenosti jak tradičních výrobních odvětví (včetně automobilového průmyslu, potravinářského a nápojového průmyslu či segmentu balení zboží pro maloobchodní prodej), tak i nových růstových segmentů včetně logistiky, e-commerce, maloobchodu a zdravotnictví.
Trh s AMR dosáhne v roce 2025 zhruba 14 miliard dolarů
Vzhledem k tomu, že celosvětový prodej AMR by měl do roku 2025 dosáhnout přibližně 14 miliard dolarů, plánuje ABB rozšířit globální prodej a servisní podporu AMR do 53 zemí.
Sídlo společnosti ASTI ve španělském Burgosu se stane centrálou společnosti ABB pro oblast AMR, v jejím čele bude stát Pascual Boé. Klíčové funkce společnosti, včetně výzkumu a vývoje, inženýringu, produktového a projektového hodnotového řetězce, budou nadále zajišťovány společností ASTI.
Společnost ABB výrazně rozšíří výrobní kapacitu v centrále AMR, a podpoří tak plánované rozšíření prodeje v Evropě a Americe. ABB rovněž zřídí asijské centrum AMR, včetně celého hodnotového řetězce a výroby, ve své nové továrně na robotiku, která bude otevřena v Šanghaji v roce 2022, a podpoří tak očekávaný růst AMR v Číně a Asii.
Předpokládá se, že v Číně, která je největším světovým trhem s robotikou, bude roční objem prodejů AMR do roku 2025 tvořit 1,8 miliardy dolarů. Akvizice společnosti ASTI přichází krátce po oznámení úmyslu společnosti ABB expandovat s robotickou automatizaci do nových odvětví a nabízet ji společnostem, které robotickou automatizaci zatím ještě nevyužívají.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.