Absurdita dvojí kvality. Plzeňské pivo je v Německu levnější. Je to na spotřebiteli, říká Prouza

Foto zdroj: FocusOn
Byznys 24. 07. 2024

Absurdita dvojí kvality. Plzeňské pivo je v Německu levnější. Je to na spotřebiteli, říká Prouza

V pořadu Pravice Vladimíra Pikory se Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, vyjádřil k aktuálním otázkám české ekonomiky. Diskuze se točila kolem cen potravin, kvality zboží, problémů v gastronomii a cestovním ruchu.

Tomáš Prouza má za sebou podle Pikory mnoho zajímavých pracovních pozic. ,,Já jsem šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR – to je to, co mi zabírá nejvíce času. Jsem viceprezident Hospodářské komory a jsem viceprezident EuroCommerce (Evropský svaz obchodu – pozn. redakce),’’ dodává Prouza s tím, že v minulosti dělal každých pět let něco jiného. Vzpomíná i na doby, kdy byl ekonomickým novinářem.

Dvojí kvalita potravin je stále přítomna

Prouza se vyjádřil k dlouhodobému problému dvojí kvality potravin v rámci EU. ,,Mnoho lidí jezdilo do Polska nakupovat potraviny. Dnes už to smysl nedává. Pořád to ale dává smysl, pokud jste kuřák. U nás jsou spotřební daně na tabák mnohonásobně vyšší než v Polsku a Německu. Výběr daní je čistě na papíře,’‘ říká Prouza s tím, že každá třetí cigareta na Ostravsku je dovezená ze zahraničí – jde tak o 10 % tabákových produktů. ,,Před 10 lety jsme byli vývozci,’’ upozorňuje Prouza.

Stejné je to i s potravinami. Zatímco některé firmy už své praktiky změnily (například Nutella sjednotila recepturu pro celou Evropu), u jiných výrobků rozdíly přetrvávají. ,,Coca-Cola v západní Evropě, v Německu, sladí cukrem, v Česku fruktózo-glukózovým sirupem,“ uvedl Prouza jako příklad. ,,Společnost Mondelēz (čokoláda Milka, sušenky Oreo, Tuc krekry) dostala před zhruba dvěma měsíci od Evropské komise pokutu v přepočtu asi okolo 8,3 miliard korun, protože rozsekávali evropský trh,’‘ upozorňuje na to, že toto byla v posledních pěti letech teprve druhá firma, která za to dostala pokutu.

Pivo je čistě na volbě zákazníka

Jako další položku uvádí Prouza pivo Pilsner Urquell. ,,V Česku je vnímané jako super prémiová značka a pivovar si může nastavit výrazně vyšší ceny. Také má masivní tržní podíl kolem 40 % – a to je velmi dominantní pozice. Pokud se podíváte na cenu stejného půl litru piva v Německu, vidíte, že je výrazně levnější,’‘ podle něho by cenám pomohla i větší konkurence na trhu.

Cenu komodit ovlivňují i distributoři a není to pouze o jídle. ,,Je to i o kosmetice i autech. Měl by tu být společný evropský trh – a ten tu není,’‘ dodává.

Podle něj je klíčové, aby čeští politici byli v této otázce aktivnější. ,,Kolikrát jste viděl českého ministra zemědělství, že by si předvolal na kobereček šéfa Coca-Coly a ptal se ho, kdy to změní?“ položil řečnickou otázku Prouza a zdůraznil, že změna může přijít pouze pod soustavným tlakem médií a spotřebitelů.

Co se týče cen potravin, Prouza je opatrným optimistou. ,,Není tady důvod pro nějaké další velké zdražování,“ uvedl. Dodal však, že situace se může lišit u jednotlivých komodit v závislosti na úrodě a dalších faktorech.

Společná zemědělská politika? Všude máme řepku

Pikora otevírá téma tím, že stát posílá ročně miliardy korun na životní pohodu zvířat. ,,Není tady žádný tlak na modernizaci a zlepšování kvality. Zemědělské dotace jsou zhruba třetina evropského rozpočtu,’‘ říká Prouza.

Společná zemědělská politika by měla společnosti pomáhat. ,,Měla by se pohnout a bude přicházet mnoho jiných věcí, které se budou řešit. Budeme si muset přiznat, že část peněz zemědělců přesuneme třeba na znovuobnovení průmyslové výroby v EU,’‘ předvídá Prouza.

Drahé obědy a nedostatek personálu

Prouza se vyjádřil i k situaci v českém pohostinství. Poukázal na to, že ceny obědů v restauracích výrazně vzrostly, což vede k tomu, že si stále více lidí nosí své jídlo do práce. Podle něj je to dáno především nedostatkem personálu a rostoucími náklady.

Podle Pikorova pozorování si lidé okolo něj nosí oběd v krabičce. ,,Tak to dělá 40 % lidí,’‘ udivuje se.

,,Jsou plné fastfoody a hospody okolo jsou poloprázdné. Rychlé občerstvení lidem sedí více, protože vědí, co si dají a je tam i menší komunikace s obsluhou,’‘ dodává Prouza.

Buzerace v gastronomii

,,Dneska si tu pomocnou sílu ani nemůžete dovolit. Takže najednou prostě musíte koupit hranolky už předpřipravené,“ vysvětlil Prouza jeden z důvodů, proč restaurace nemohou snižovat ceny.

Zároveň však upozornil, že některé podniky se úspěšně přeorientovaly na kvalitnější a dražší nabídku. ,,Pojďme radši dělat kvalitnější obědy za cenu poloprázdné hospody, ale na každém jídle vyděláme víc než pár korun a bude nás to víc bavit,“ citoval příklad úspěšné strategie.

,,Máme mnoho regulací a předpisů, které nejsou nikde jinde v Evropě,’’ dodává Prouza a také kritizuje přebujelou byrokracii a nadměrné kontroly podnikatelů. Poukázal na to, že v Česku má restauratér „čtyřiapůlkrát víc kontrol za rok než v Rakousku,“ což komplikuje podnikání.

Dovolené Čechů se posouvají ke kvalitě

V oblasti cestovního ruchu Prouza zaznamenal pozitivní trend. Češi jsou podle něj ochotni platit za zážitky a kvalitu. ,,Cestovky mají rekordní roky. Dovolené, které se běžně třeba před Covidem prodávaly v květnu v červnu, tak byly vyprodané už letos v únoru,“ uvedl.

Prouza také poukázal na změnu v chování českých turistů. ,,Lidé, kteří před pěti lety jeli autem do Chorvatska a vezli si s sebou jídlo, tak dneska už  aspoň letí do Španělska nebo do Řecka,“ vysvětlil. Dodal však, že stále zaostáváme za západními zeměmi v kvalitě služeb a dostupnosti leteckých spojení.

Vinaři čekají na zavedení daně

Zavedení spotřební daně na tiché víno? Podle Prouzy je současný stav, kdy tiché víno není zatíženo spotřební daní, neudržitelný. ,,Pro mě to, že tady vláda nedotáhla spotřební daň na víno, je jedna z jejích největších ostud,“ uvedl Prouza ostře.

Argumentoval tím, že je nelogické zvyšovat DPH na kojeneckou vodu a zároveň nezavádět spotřební daň na víno. Zároveň poukázal na fakt, že většina vína konzumovaného v Česku je dovážená. ,,70 % vína v Česku je ze zahraničí. Takže každých 70 Kč z té stokoruny daňové úlevy odtéká do zahraničí,“ vysvětlil.

,,Část vybrané daně by mohla být vrácena českým a moravským vinařům,’‘ říká Prouza. Zároveň by podle něj mělo být jasně definováno, co za to stát od vinařů očekává, například investice do lepšího zázemí pro návštěvníky nebo do péče o krajinu.

Budoucnost české ekonomiky

Prouza se kriticky vyjádřil i k fungování české politické scény a její schopnosti provádět potřebné reformy. Poukázal na to, že politici často nemají dostatečnou expertizu v oblastech, které mají na starosti, a jejich časté střídání brání dlouhodobým reformám.

,,Tady se strašně málo politiků 20 let profilovalo na tom, že budou rozumět jednomu tématu,“ uvedl Prouza. Dodal, že to vede k tomu, že zkušení úředníci mohou snadno manipulovat s nezkušenými ministry.

Více než hodinový rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast. Dozvíte se mimo jiné: 

  • Proč je Tomáš Prouza považovaný za nejvlivnějšího lobbistu? 
  • Jak lze řešit problém dvojí kvality potravin v EU?
  • Proč by se měla zavést daň z tichého vína a proč tu dosud není? 
  • Jak vypadá aktuální situace na trhu s dovolenými a v cestovním ruchu?
  • Jak se liší regulace a kontroly v podnikatelském prostředí v ČR oproti zahraničí?
  • Proč chybí v ČR kariérní politici a jak to ovlivňuje fungování státu?
  • Měla by se v maloobchodě prodávat marihuana?
  • Jaký je výhled vývoje cen potravin?
  • Existují skutečně významné rozdíly mezi českými a německými cestovními kancelářemi?

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory