Společnost Amazon nedávno oznámila, že uvolní ze svého rozpočtu v průběhu následujících šesti let 700 milionů dolarů (bezmála 16 miliard korun) na školení svých zaměstnanců v USA, zejména v technických oborech softwarového inženýrství a IT podpory. Amazon jen v USA zaměstnává více než 300 tisíc pracovníků, dalších 330 tisíc ve zbytku světa, z toho v Česku zhruba 5 tisíc lidí.
„Cílem není pouze vytvořit kariérní žebřík od zaměstnanců skladišť k manažerským postům, ale spíše zjistit, jaké jsou představy našich zaměstnanců a zvýšit příležitosti, aby mohli rozvíjet své schopnosti,“ uvedla k tomu Ardiene Williamsová, víceprezidentka Amazonu pro rozvoj pracovních sil.
Důležitost rekvalifikace zaměstnanců roste
Amazon se tak staví do řady vedle ostatních společností,
které již oznámily mnohamilionové investice do školení zaměstnanců v
nejbližších letech. Vede je k tomu jak naplnění trhu práce, tak technologické
proměny společnosti, které ovlivňují samotný byznys. Amazon už investoval
desítky tisíc dolarů do školení zaměstnanců v rámci programu centra Career
Choice, který podporuje rekvalifikaci zaměstnanců v perspektivních odvětvích.
CEO Jeff Bezos vzkázal v dopisu akcionářům v roce 2018, že se od roku 2012 do
tohoto programu zapojilo více než 12 tisíc zaměstnanců. Amazon hodlá program
rozvíjet i nadále.
Společnost navíc odstartovala nové plány v oblasti školení, které zahrnují např. devadesátidenní program pro zaměstnance skladišť, kteří se chtějí vzdělat v oblasti IT, pilotní tábor programování zaměřený na přeškolení zaměstnanců s minimem znalostí na IT odborníky. Společnost provozuje i vlastní Machine Learning University, která je zaměřena na inženýry, kteří již mají zkušenosti v oblasti technologií, ale chtějí se zdokonalit ve strojovém učení a umělé inteligenci. Zjevně však stále chybí programy, které by připravily zaměstnance na změny klimatu a také proměny energetiky.
V otázce přípravy na energetickou budoucnost Williamsová oznámila, že si není vědoma toho, že by zaměstnanci mohli absolvovat školení v oblasti udržitelnosti klimatu. „V programech, které připravujeme, se zaměřujeme na schopnosti, které jako firma potřebujeme,“ uvádí. „Jsem přesvědčena, že brzy budou do programu zahrnuty i tyto kurzy a dovednosti.“
Tisíce zaměstnanců Amazonu kritizovali v posledních
měsících firmu za nadbíhání ropným a plynárenským společnostem a zásadní
neakceschopnost v boji proti změnám klimatu. Kancelář statistiky práce
odhaduje, že nejvíce rostoucími pracovními nabídkami budou v nejbližších sedmi
letech pozice instalátorů solárních panelů a techniků větrných turbín, ačkoliv
je výhled celkové nabídky těchto prací v nejbližší době stále ještě relativně
skromný.
Roboti – pro mnoho lidí stále strašák
Školící programy jsou také u Amazonu aktuální i s ohledem na automatizaci v jejich logistických centrech. Zatímco manažeři firmy obdivují na automatizaci výkonnost a úsporu nákladů, 76 procent Američanů se dle průzkumu Pew Research Center z prosince 2018 domnívá, že využití robotů a počítačů zásadně zvýší v roce 2050 nerovnost mezi bohatými a chudými. Pouze třetina pak věří, že rozšíření automatizace pomůže vytvořit nová, lépe placená pracovní místa pro lidi. (Ekonomové jsou v otázce automatizace ještě daleko více vyhranění).
Podle zpravodajského serveru Wired je snaha Amazonu o vzdělávání a školení zaměstnanců alespoň malým ujištěním – alespoň teoreticky – že mohou být pracovníci přeškoleni pro situaci nástupu robotů. Aktivisté za práva zaměstnanců a zákonodárci kritizovaly společnost Amazon řadu let za vyhrožování zaměstnancům, zejména pracovníkům logistických center a skladišť.
Senátor Bernie Sanders představil v minulém roce nový zákon Stop BEZOS Act, který navrhuje zdanění společností, jejichž zaměstnanci využívají konkrétní vládní benefity, například stravenky, tak jako je tomu u stovek zaměstnanců Amazonu. Od té doby Amazon zvýšil minimální mzdu na 15 dolarů za hodinu (zhruba 340 korun), tedy na téměř dvojnásobek oficiální federální minimální mzdy, která činí 7,25 dolaru.
Autor: Jiří Böhm