24 hodin denně, 7 dní v týdnu být k dispozici. Žádné výjimky, žádné výmluvy. To jsou některá z „neoddiskutovatelných očekávání“ kladených na mladší spolupracovníky v advokátní kanceláři Paul Hastings. Informaci přinesl web Business Insider.
Seznam nároků spojovaných s výkonem právního povolání, který unikl na internet, rozviřuje v posledních dnech debaty v profesních kruzích. Někteří je označují za nechutné, jiní oponují, že takové požadavky na práci „by opravdu neměly nikoho překvapit“.
Prezentaci, kde se inkriminovaný výčet objevil, vytvořil pro své kolegy jeden z koncipientů ve zmiňované advokátní kanceláři. Přirovnává v něm mimo jiné jejich práci k výkonu povolání číšníků nebo „recepčních v hotelu Four Seasons“, kteří podle něj také hned všeho nechají a vyhoví klientovi, protože ten „je na prvním místě a má vždy pravdu“. „Jste v první lize, což je výsada, tak se podle toho chovejte,“ stálo na jednom slajdu.
Téměř polovina zažila deprese
Seznam se rychle rozšířil na sociálních sítích a vyvolal diskusi o tom, zda jsou požadavky v rámci oboru přehnané, nebo realistické. Kupříkladu Kevin Henderson, právník zabývající se fúzemi a akvizicemi v oblasti cenných papírů, sdílel obrázek jednoho slajdu na Twitteru s komentářem: „Lidé se často ptají, proč jsem odešel z BigLaw (označení pro nejprestižnější právnické firmy v USA, pozn. red.). Důkaz A.“
Benedict Evans, nezávislý analytik a konzultant, naopak ale celou kauzu doprovodil hodnocením, že seznam obsahuje standardní požadavky. „Jde o celkem obstojný popis práce v jakékoli špičkové firmě poskytující v posledních 30 (50?) letech profesionální služby,“ napsal na Twitteru. „Ano, někdo to nenávidí, někdo vyhoří a vždy jde jen o výkon, ale to už by opravdu nemělo nikoho dnes překvapovat.“
Právnické odvětví je (nejen) ve Spojených státech dlouhodobě nechvalně proslulé velkým pracovním vytížením, zejména právě na koncipientských pozicích a ve velkých firmách. Provedené studie poukazují na rostoucí nespokojenost v oboru. Průzkum časopisu Journal of Addiction Medicine mezi téměř 13 000 právníky odhalil, že takřka polovina respondentů zažila během své kariéry deprese.
Autor: Petr Pláteník